Статті

Стрижавка

Опубліковано: Квітень 17, 2014 3209

stryzhavka

Стрижавка – адміністративно-територіальна одиниця, яка входить до Вінницького району. Селище розташоване на мальовничому Подільському плато, на північний схід Вінницької області.

Через Стрижавку протікає річка Південний Буг, розділяючи її навпіл. Селище складається з п’яти частин – центру і прилеглих до нього Садибів, Грабів, Слободи Стрижавської, сіл Славного та Коло-Михайлівки.

Стрижавка знаходиться неподалік Вінниці, тому має приміське розташування і зазнає великого впливу в розвитку бізнесового середовища. Селище лежить на трасі Вінниця-Київ, яка згодом має стати міжнародним транс-європейським коридором №5.

Чисте повітря, безмежні поля, соснові, мішані ліси та діброви, заплави Південного Бугу, ставки та озера створюють неповторну, мальовничу картину Поділля.

За архівними даними та легендами, поселення засноване 6-7 липня 1201 року від Різдва Христового на Івана Купайла. З початку XVIIст. Стрижавка мала свій герб, який є і сьогодні символом селища: срібний хрест – символ християнства; синій щит символізує захист, фортецю; серпанковий молодий місяць нагадує першу літеру “С” у слові Стрижавка; сонце з кругом малиновим, як козацький стяг, та 12 золотистими променями, що символізують 12 апостолів.

У Стрижавці є дві православні церкви, третя – Успіння Пресвятої Богородиці, яка слугувала в давні часи і як фортеця, сьогодні піднімається з руїн.

З 1669 року і до цього часу зберігся католицький костел. А з 1667 по 1917 pp. у Стрижавці проживала династія Грохольських від Міхала та його дружини Анни Радзимінської до Тадеуша Грохольського, який емігрував до Польщі наприкінці жовтня 1917 року.
У Вінницькому художньому музеї збереглися картини з родинної галереї Грохольських.

stryzhavka

Неподалік селища в лісі під час війни Гітлер облаштував тут свою ставку “Вервольф“. її будівничими були військовополонені, і майже всіх, а це 14 тисяч українців, поляків, чехів та норвежців, фашисти знищили. Тому у Стрижавці є Меморіал пам’яті жертвам фашизму.

На території Стрижавської селищної ради проживає 9440 людей: 75% – українці, 20% – білоруси та росіяни, 5% – поляки, євреї та молдовани.
У Стрижавці дві загальноосвітні школи, два дитячих садочки, дві бібліотеки, музична та спортивна школи, лікарня, будинок відпочинку “Кемпінг”.

Стрижавка – це історія, в якій навічно переплелися долі українців та поляків, росіян та білорусів, євреїв та молдован.

Стрижавка на мапі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *