Статті

Англійське палладіанство XVIII ст.

Опубліковано: Грудень 3, 2013 267

У перші десятиліття XVIII ст. архітектори намагалися знайти нові архітектурні ідеали, що стало реакцією на химерні вимоги бароко. Абсолютними і справжніми цінностями вважалися спадки античності. Граф Шафтсбері у своєму знаменитому листі 1712р., запропонував створити академію, яка забезпечила б виховання національного смаку. Але натомість основи нового стилю заклала публікація «Чотирьох книг про архітектуру» Палладіо під редакцією Джакомо Леоні, які наказували англійському архітектору XVIII століття шукати приклади в роботах та ідеях Палладіо і Джонса.

Берлінгтон-Хауз. Лондон (1715р.)

Берлінгтон-Хауз. Лондон (1715р.)

Повернувшись в 1715 р. з Італії, лорд Берлінгтон найняв Кемпбелла, щоб той перебудував його лондонський будинок в тому палладіанському стилі, який архітектор пропагував. Проект, заснований на побудованому Палладіо палаццо у Віченці, включав два «палладіанських» вікна в бічних флігелях.

Головні ворота. Берлінгтон-Хауз

Головні ворота. Берлінгтон-Хауз

У своїх проектах з ретельно вивіреними пропорціями Ініго Джонс створив зразок «палладіанських» воріт. Головні ворота, побудовані Кемпбеллом в Берлінгтон Хауз, з їх доричним антаблементом, спочиваючим на чотирьох оперезаних колонах, стали прикладом цього стилю.

Балюстрада

Балюстрада

Класична балюстрада була мотивом, успадкованим від Відродження, коли вона використовувалася, в основному, на балконах і сходах. Послідовники Палладіо, однак, застосовували її для обмеження плоского даху. Іноді таку балюстраду прикрашали статуї і урни.

Будинок лорда Герберта. Лондон (1723-1724 рр..)

Будинок лорда Герберта. Лондон (1723-1724 рр..)

Портик, іноді увінчаний фронтоном і піднятий над аркадою цоколя, став звичайною деталлю фасадів міських і сільських палладіанських будинків. Такий портик, заснований на проекті Джонса для галереї в Сомерсет-Хауз, був використаний Кемпбеллом при будівництві будинку лорда Герберта на Уайтхоллі.

Аркада в стилі Серліо

Аркада в стилі Серліо

Для будинків у стилі Палладіо були характерні аркади з рустовкою, часто складалися всього з трьох арок. Такі аркади підкреслювали верховенство першого поверху і центрального корпусу. Аркади з рустовкою з’явилися вперше в трактатах Серліо. Ініго Джонс використовував їх при влаштуванні площі Конвент-Гарден, таким чином внісши цей мотив в репертуар палладіанської архітектури.

Сент-Мартін-ін-Філдс. Лондон (1726р.).

Сент-Мартін-ін-Філдс. Лондон (1726р.).

Хоча Д. Гіббс ніколи не підтримував палладіанство в цілому, своїм трактатом «Книга про архітектуру» він зробив внесок у пропаганду деяких важливих палладіанських мотивів, таких, як венеціанське вікно.

Будинок генрала Уейда. Лондон (1723р.)

Будинок генрала Уейда. Лондон (1723р.)

Лорд Берлінгтон і сам був архітектором. Ця будівля, побудована ним, була майже точною копією одного з проектів Палладіо. У центрі фасаду розташоване венеціанське вікно.

«Палладіанське» вікно в розвантажувальній арці

«Палладіанське» вікно в розвантажувальній арці

Улюблене лордом Берлінгтон розташування «палладіанських» вікон у розвантажувальних арках ущільнюють композицію. Розвантажувальна арка повторювала арку входу, в той час як висота меншої арки вікна відповідала іншим вікнам профілю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *