Статті

Архітектура Раннього Відродження. Флоренція

Опубліковано: Жовтень 21, 2013 452

Для італійської архітектури Раннього Відродження характерні гармонія, чистота пропорцій і сила, використання класичних мотивів і античного ордера. У той же час звернення італійської архітектури XV ст., особливо флорентійської, до античних зразків зовсім не означало різкого відходу від готичного та романського стилів. Нова архітектура часом включала в себе елементи колишнього стилю і місцеві будівельні особливості, поєднуючи старе і нове ідеями наступності та громадянської гордості. Новий стиль в архітектурі був тісно переплетений з характерним для Відродження інтересом до античної літератури, філософії та математики. Правителі і замовники добре розуміли значимість архітектури та планування міст для побудови ідеального суспільства.

Купол Флорентійського собору (XV ст.)м

Купол Флорентійського собору (XV ст.)м

Величезний купол, який письменники того часу порівнювали з досягненнями стародавніх, став символом не тільки Флоренції епохи Відродження, а й загального відновлення будівельних та інженерних навичок. Зведений на початку XV ст., купол був найбільшим, побудованим з часів античності.

Ліхтар купола. Флорентійський собор

Ліхтар купола. Флорентійський собор

Купол Флорентійського собору мав готичні контури, але у влаштуванні ліхтаря помітне наслідування античним зразкам: і у використанні ніш, коринфських колон з канелюрами і у виступаючих волютах, і в застосуванні каменю – все це робить ліхтар собору одним з перших прикладів архітектури, натхненної античністю.

Аркада. Площа Санта-Марія-Новела. Флоренція (1490-і рр..)

Аркада. Площа Санта-Марія-Новела. Флоренція (1490-і рр..)

Філіппо Брунеллескі, архітектор, що створив купол Флорентійського собору, часто використовував ритмічні аркади з коринфськими колонами. Цей мотив згодом часто повторювався іншими архітекторами, наприклад на площі Санта-Марії-Новела. Чистота і симетрія цих аркад різко контрастували із загальним середньовічним виглядом міста.

Античні запозичення

Античні запозичення

Звернення до античних форм і мотивів відігравало важливу роль в архітектурі італійського Відродження. Прикладом може служити капела Ручеллаї, побудована Леоном Баттіста Альберті. Зовні будівля прикрашена мармуровими мозаїками майстерної тосканської роботи.

Написи на фризах

Написи на фризах

У капелі Ручеллаї у Флоренції повторюються римські мотиви: напис на фризі повторює написи, знайдені в одній з ранніх християнських гробниць. Використовуючи таке пряме запозичення, замовник і архітектор демонстрували ерудицію, характерну людям епохи Відродження.

Різноманітність форм

Різноманітність форм

Коринфський ордер, який використовували архітектори Раннього Відродження, був, швидше, римським, ніж грецьким. Часто використовувався композитний ордер. Листя аканта і кутові завитки були дуже різноманітні.

Композитні капітелі

Композитні капітелі

У своїй архітектурній праці «Про архітектуру» Альберті вперше згадав про новий, самостійний ордер, який він назвав італійським. Пізніше він став відомий як композитний, так як використовував коринфське листя аканта і іонічні волюти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *