Статті

Арки і аркади

Опубліковано: Липень 13, 2013 216

Арка – конструкція, що перекриває отвір в стіні або простір між двома опорами. Зазвичай вершина арки закруглена, але її форма може варіюватися від напівкруглої до стрілчастої. Арки можуть бути викладені з клиновидних блоків, що спираються один на одного. Кам’яний блок, який в класичній західній архітектурі поміщали останнім у вершині арки, називали замковим каменем. У стрілчастих готичних арках замковий камінь відсутній. Арки можуть використовуватися також для опори в стінах і фундаментах. Аркада – ряд однакових арок, що спираються на колони. Застосовується, в основному, у відкритих галереях. Глуха аркада – аркада, накладена на стіну, часто використовувалася для прикраси середньовічних церков.

Накладні аркади

Накладні аркади

Аркади на фасаді римського Колізею (розпочато в 70 р.) розташовані ярусами. Вони називаються накладними аркадами. Колони розташовані один над одним за ордерами: доричний, іонічний, коринфський. Арки – характерної для Рима напівкруглої форми.

Персидська арка

Персидська арка

Арка не є ні загостреною, ні напівкруглою, скоріше – напівеліптична. Бічні стіни розділені глухими аркадами, що складаються з напівкруглих і стрілчастих арок.

Стрілчасті арки

Стрілчасті арки

Стрілчаста арка, часто зустрічається в готиці, складається з двох дуг, що перетинаються під кутом.

Терміни

Терміни

На малюнку показані різні структурні компоненти арки. П’ята арки – плита між аркою і опорою. Внутрішню поверхню арки називають софітом.

Стрілчаста арка

Стрілчаста арка

На цій стрілчастій арці нефа собору в Лінкольні (бл. 1230 р.), видно, як простота форми може бути збагачена орнаментами.

Ренесансна арка

Ренесансна арка

Арки старої бібліотеки Сан-Марко у Венеції слідують римському зразку напівкруглих арок із замковими каменями, фризом і карнизом, розташованими в рамках класичного ордера.

Норманська аркада

Норманська аркада

Арки трифорія, показаного на малюнку, мають ту ж висоту і ширину прольоту, що і арки нефа. Норманська арка зазвичай була напівкруглою, іноді – підковоподібною або стрілчастою.

Арки в стилі Тюдорів

Арки в стилі Тюдорів

Ці неглибокі подвійні арки були популярні в епоху Тюдорів, за що і отримав свою назву.
За формою ця арка-стрільчата, з чотирма центрами. Це означає, що нижні склепіння арок проведені з двох центрів на лінії п’яти, а два верхніх – з центрів, що лежать нижче п’яти арки.

Підковоподібні арки

Підковоподібні арки

Склепіння таких арок заходить за п’яту арки. Ця форма звичайна в ісламській архітектурі.
Зустрічаються закруглені і стрілчасті підковоподібні арки, останні-частіше в Єгипті, Сирії та Аравії.

Напівкругла арка

Напівкругла арка

Ці французькі арки XII ст. мають закруглений верх. Вони покриті орнаментом. Колони начебто несуть навантаження, але насправді арка спирається на кам’яні підвалини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *