Статті

Ассирійські палаци в Ніневії, Німруді і Куюнджік

Опубліковано: Липень 9, 2013 348

У пізній ассирійській архітектурі велике значення придбали палаци. Їх будівництво підкреслювало очолюючу роль царя. Споруда палацу всередині міських стін Німруда сприяла збільшенню та реконструкції міста. Тут був великий двір, на схід від якого знаходилися царські апартаменти, а на південь – кілька великих зал. Таке планування було типовим для ассирійських палаців, які будувалися і прикрашалися, щоб прославити царя, його безмежну владу. Залишки палаців в Ніневії, Німруді і Куюнджік мали схоже планування, і всі вони були побудовані на платформі і терасах, були великими і величними.

Ассирійський орнамент. Ніневія

Ассирійський орнамент. Ніневія

На ліпному бордюрі, знайденому в Ніневії, зображені крилаті бики і стилізовані рослини, мабуть, зображують священне древо. Бордюри з квітами і тваринами також були і на балках стелі, іноді з використанням позолоти та інкрустації дорогоцінними каменями, щоб орнамент виглядав багатшими.

Підлогова плита. Палац. Куюнджік (704 р. до P. X.)

Підлогова плита. Палац. Куюнджік (704 р. до P. X.)

По зовнішньому краю цієї підлогової плити йде візерунок, в основі якого лежить зображення квітки лотоса (малюнок схожий на давньоєгипетський). У центрі-візерунок із зображенням іншої стилізованої квітки, в другому ряду орнаменту-вузька смуга з розетками.

Гриффон. Ніневія

Гриффон. Ніневія

На ассирійкіх барельєфах люди і тварини зображувалися дуже реалістично. Барельєфи вирізалися на великих кам’яних плитах-ортостатах і розташовувалися рядами на стінах. Зазвичай зображувалися сцени полювання на диких звірів. Часто зображувалися грифони – міфічні істоти з тулубом лева та головою птиці.

Форми ассирійської капітелі

Форми ассирійської капітелі

У руїнах палацу в Ніневії було знайдено панель з барельєфом, що зображує архітектурні деталі, створені ассирійськими майстрами. Ці капітелі з завитками схожі на форми грецьких іонічних і коринфських ордерів.

Шеду

Шеду

Шеду – кам’яні чудовиська, крилаті бики з головою людини, що охороняли вхід в царський палац від злих сил, котрі володіли лютістю лева, пильністю орла, силою бика, мудрістю і розумом людини.

План північно-західного палацу. Німруд

План північно-західного палацу. Німруд

Цей палац – одне з найбільш ранніх споруд на німрудскому пагорбі. У центральній його частині знаходився квадратний двір. До головного входу вели сходи, що охоронялися кам’яними крилатими биками.
У південній стороні були розташовані бенкетні зали.

Реконструкція ассирійського палацу

Реконструкція ассирійського палацу

Історики архітектури міркували про те, як виглядав ассирійський палац. На цій реконструкції представлені всі основні частини палацу: укріплена тераса, сходи з рельєфами на фланкуючих її стінах, відкритий верхній ярус, що забезпечує доступ світла, і ступінчасті зубці на даху.

Обеліск

Обеліск

Цей похоронний обеліск з барельєфами і написами увінчаний кількома ступінчастими ярусами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *