Статті

Ассирійська архітектура

Опубліковано: Липень 7, 2013 254

Ассирійська архітектура – це архітектура палаців і фортець. Військовий характер держави наклав відбиток і на характер зодчества. Міста були чітко розплановані, і правителі суворо стежили за правильністю забудови. Будинки будувалися з сирцевої цегли, у храмовій архітектурі важливу роль грав зіккурат. Нерідко ці споруди були декоровані глазурованою плиткою. У палаці царя Саргону II в Дур-Шаррукіне часто зустрічаються арки, фальшиві і клинчасті склепіння. По боках від входу стояли гігантські статуї крилатих биків.

Ворота Дур-Шаррукін

Ворота Дур-Шаррукін

Місто мало сім воріт з важкими стулками дверей. По боках від входу стояли статуї крилатих биків з людськими головами – шеду – добрі духи-охоронці, за їх спинами починалися арки. Арки були декоровані цеглою, покритими блакитною емаллю.

Ворота палацу царя Саргона II

Ворота палацу царя Саргона II

Ворота палацу Саргона були вбудовані в тонкі стіни. Дві темні жирні лінії на плані показують місце розташування кам’яних биків, що стояли по обидві сторони від центральних воріт, які вели у відкритий зовнішній двір.

План палацу царя Саргона II в Дур-Шаррукіне

План палацу царя Саргона II в Дур-Шаррукіне

Палац розташовувався в північній частині міста в цитаделі, що розмістилася на платформі, складеній з сирцевої цегли. Палац складався з трьох частин: власне палацу, житлових покоїв царя і господарських приміщень. Всі окремі частини палацу були симетричні, а його загальний план – асиметричний.

Склепінчастий тунель

Склепінчастий тунель

Характерні перекриття тунелю, де застосовувалися різні види кладки. Він був перекритий в одному місці коробовим склепінням в інших – хибним. Саме така система безумовно використовувалася для створення підземних дренажів.

Зіккурат

Зіккурат

При палаці був зіккурат. Він складався з семи різнобарвних ярусів і був зміщений від центру палацового комплексу, тому він не домінував над палацом, оселею царя.

Ворота царського палацу

Ворота царського палацу

Головні ворота царського палацу мали склепінчастий проріз і їх стіни були увінчані ступінчастими зубцями – характерним елементом ассирійської архітектури, можливо, символізувало священні гори.

Палацовий двір

Палацовий двір

Тут показана приблизна реконструкція частини двору. Стіни парадних залів були вкриті рельєфами із зображенням царів, історичних подій, натуралістично переданих тварин.

Палацові кімнати

Палацові кімнати

Це приблизна модель однієї з найважливіших кімнат палацу, на якій видно, що низ стін був оброблений алебастровими плитами, а світло надходило в приміщення через відкриту верхню частину стіни. Багато більш вузькі кімнати і коридори палацу мали склепінчасті стелі, але в царській кімнаті стеля була дерев’яною.

Пішохідні ворота. Дур-Шаррукін

Пішохідні ворота. Дур-Шаррукін

Ворота для піших мандрівників були прикрашені крилатими биками з людськими головами. Між ними стояла фігура гіганта, що душить лева.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *