Статті

Скельні гробниці

Опубліковано: Липень 6, 2013 158
Вхідний портик. Бені-Хасан (2130-1785 до P. X.)

Вхідний портик. Бені-Хасан (2130-1785 до P. X.)

У період Стародавнього царства піраміди були основною формою гробниць фараонів. Для поховання знаті будували мастаби. Але в епоху Середнього царства з’явилися гробниці, вирубані прямо в вапнякових пагорбах, розташованих біля Нілу. Незабаром гробниці для фараонів теж стали вирубувати у вапняку. До найвідоміших скельних гробниць відноситься Долина царів – місце поховання фараонів Нового царства недалеко від Фів на західному березі Нілу. Гробниці складалися з декількох кімнат, призначених для похоронних дарів і поховання померлого. Вони були прикрашені яскравими розписами із зображеннями сцен повсякденного життя, священних церемоній, міфологічних сцен і похоронних обрядів.

План гробниці. Бені-Хасан

План гробниці. Бені-Хасан

Гробниці в Бені-Хасані вирізані в скелі. Біля берега річки зазвичай споруджувалася невелика молитовня, від якої до скельної гробниці вела дорога, що закінчується майданчиком, обрамлена портиком з колонадами.

Фасад гробниці. Бені-Хасан

Фасад гробниці. Бені-Хасан

На плані видно, що вхід, обрамленнийдвумя колонами, веде в прямокутну камеру з чотирма колонами, в стіні якої вирубана ніша. Стеля плоска або з невеликим склепінням. Вхід є єдиним джерелом світла.

Колони і бази. Бені-Хасан

Колони і бази. Бені-Хасан

Колони встановлені на великих плоских круглих кам’яних підставах, які з невеликими змінами використовувалися в єгипетській архітектурі.

Вхід у гробницю. Долина царів (1570-1085 до P. X.)

Вхід у гробницю. Долина царів (1570-1085 до P. X.)

Гробниці Долини царів були вирубані в товщі скель, в спробі сховати їх від грабіжників. Тут же знаходиться гробниця Тутанхамона, прекрасно збереглася до XX ст.

Колони. Бені-Хасан

Колони. Бені-Хасан

Для портиків робилися колони двох видів: шестикутні з рівними гранями і шістнадцятикутні з увігнутими гранями. Вважається, що вони несли чисто естетичну функцію, пом’якшуючи жорсткість традиційної прямокутної структури гробниць. Колони злегка звужуються догори, а замість капітелі у них квадратна плита.

Саркофаг

Саркофаг

У розкішно декорованій похоронній камері знаходився саркофаг. Він зазвичай вирізувався з цілісного шматка граніту і був покритий ієрогліфами, які утворювали красивий графічний візерунок.

План царської гробниці. Нове царство. Фіви

План царської гробниці. Нове царство. Фіви

Вирубані в скелях гробниці спочатку були відносно простими за формою. Але з XIX династії форма стала розвиватися в складну систему прикрашених рельєфами камер, з’єднаних між собою коридорами і сходами. Для створення останніх запрошувалася спеціальна команда майстрів з села Дейр ель-Медіне.

Фальшивий хід

Фальшивий хід

Фальшиві ходи, ями, фальшиві камери мали захистити гробниці від осквернення. Фальшивий хід вів порушників спокою гробниць до порожньої похоронної камери, тоді як справжнє поховання ховалося під ним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *