Статті

Дахи

Опубліковано: Липень 19, 2013 170

Дахи захищають внутрішню частину будинку і його мешканців від негоди. Крокви, у класичних прикладах, покривали черепицею з мармуру або теракоти, але в різний час використовувалися також очерет, шифер, камінь, дерево, свинець, дерен і інші матеріали. Форма даху залежить від країни, місцевості, епохи і стилю будівлі, але основними типами є конькові і плоскі дахи. Опорну конструкцію даху часто називають просто дахом, хоча правильна назва – каркас даху. Каркас ранніх дахів мав простий пристрій, але, з часом, його форма ускладнювалася, досягнувши кульмінації в англійській архітектурі пізнього середньовіччя. Жорстку трикутну конструкцію крокв, що перекриває будівлю і ділить його на прольоти, називають кроквяною фермою. Спочатку вона складалася з крокв і анкерних балок.

Вальмовий чотирьохсхилий дах

Вальмовий чотирьохсхилий дах

У цій середньовічній будівлі в Нарстеді, Кент, Англія, скати розташовані з усіх чотирьох сторін даху. Така конструкція має чотири ребра (зовнішніх кута, сформованих двома скатами)

Конькові дахи

Конькові дахи

Найбільш поширений тип дахів, з двома скатами, що утворюють центральний коник і фронтони по сторонах.

Шоломоподібні дахи

Шоломоподібні дахи

Обидві головні вежі цієї готичної церкви увінчані шоломоподібними дахами. Ці дахи складаються з чотирьох похилих скатів, що піднімаються над фронтонами. Малі вежі несуть пірамідальні дахи.

Конічний дах

Конічний дах

У деяких будівлях, наприклад в цій шведській церкві, кам’яний дах мав конічну форму.

Плоскі дахи

Плоскі дахи

У багатьох будівлях італійського Ренесансу дах був плоский або з пологими схилами, і його не було видно за балюстрадою, великим карнизом або парапетом (низькими стінами, розташованими по краю даху і часто – прикрашеними).

Мансардні дахи

Мансардні дахи

Мансардні дахи, названі по імені французького архітектора Франсуа Мансара, мали по подвійному скату з кожного боку, причому нижній скат був крутіше і довшим верхнього. Верхній скат при цьому часто був розділений слуховими вікнами

фургонні дахи

фургонні дахи

Фургонні, бочкові або лоткові дахи мали тісно розташовані крокви, які підтримувались закругленими кріпленнями. Такі дахи можуть поєднуватися зі стелею, обшивкою, або залишатися відкритими. Тип даху зсередини будівлі нагадує фургон.

Дахи з середньою кроквяною стійкою

Дахи з середньою кроквяною стійкою

Відмінною рисою цього типу даху є середня кроквяна стійка, вертикальний стовп, що підтримує поздовжній коньковий брус, який проходить уздовж коника даху і лежить на анкерних поперечних балках.

Дахи з підбалочником

Дахи з підбалочником

Такі дахи були поширені в Англії в XIV ст., Найбільш відомий приклад – дах лондонського Вестмін-Холу. Дах тут підтримують підбалочники – короткі горизонтальні консолі, виступаючі всередину і часто вкриті декоративною різьбою.

Дах з підвіскою висячих крокв

Дах з підвіскою висячих крокв

Деякі дахи з висячими кроквами, як, наприклад, цей дах у Чарні-Бассетт в Оксфордширі, Англія, мали центральну стійку, що стоїть на анкерній балці. На відміну від середньої кроквяної стійки, вона не досягала коника даху, а підтримувала поздовжні люнети.

Дах з бабками висячих крокв

Дах з бабками висячих крокв

Тут показана інша основна форма даху, з двома вертикальними елементами, відомими як бабки висячих крокв, розташованими симетрично на анкерній балці і часто з’єднаними горизонтальною перемичкою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *