Статті

Елліністичні храми

Опубліковано: Липень 7, 2013 134

У 332 р. до P. X. війська Олександра Македонського вступили в Єгипет. Жречество вітало Олександра і оголосило його «сином Ра, люблячим Амона». При ньому в Єгипті почалося будівництво, але справжній розквіт елліністичної архітектури відноситься до часу правління наступників Олександра, царів македонської династії Птолемеїв (305-30 до P.X.). Іноземне панування відродило єгипетські форми і традиції. Птолемеї підтримували культ єгипетських богів і споруджували в їх честь храми. Основні елементи конструкції і розташування приміщень залишилися колишніми. Храми все ще грають велику соціальну роль, залишаючись центром життя міста.

План. Храм в Едфу

План. Храм в Едфу

Храм Гора побудований з пісковика. Всі його приміщення: пілон, відкритий двір, вхідний зал, гіпостильний зал, святині та молитовні – розташовані симетрично по одній осі. У пілоні перебували сходи, якими можна було піднятися на дах. Тексти, що знаходяться на стінах храму, повідомляють, що він був побудований за стародавніми зразками.

Розріз храму в Едфу

Розріз храму в Едфу

Храм в Едфу зберігся краще за всі інші елліністичні храми. Він будувався близько двохсот років. Дах у храмі використовували для релігійних ритуалів.

Внутрішній двір

Внутрішній двір

Проходячи під карнизом пілона, в центрі якого вміщено сонячний диск із зображенням змій з двох сторін, відвідувач потрапляв у внутрішній двір, обнесений з трьох сторін колонадою. У глибині двору стоїть величезна, висічена з каменю статуя бога Гора в образі сокола.

Стіна-екран

Стіна-екран

Цей елемент був розроблений для того, щоб обмежити доступ світла в пронаос. Екранна стіна зроблена з тонкого каменю і проходить за колонами першого ряду. Вона прикрашена зображеннями царів і цариць, а також міфологічними сюжетами.

Пронаос храму в Едфу

Пронаос храму в Едфу

Пронаос – це приміщення з колонами, вхідний зал, розташований перед святилищем.
У Едфу в пронаос знаходилося три ряди по шість колон з гладкими стволами і капітеллю у вигляді відкритої чашечки квітки. Єдиним джерелом світла був отвір у стелі.

Колони з головою Хатхор

Колони з головою Хатхор

Утотожнюється греками з Афродітою, Хатхор була богинею любові. Храм Гатор легко впізнати по колонам з капітелями, на яких з чотирьох сторін зображені голови Хатхор. Колони знаходяться в храмі.

Карнизи

Карнизи

Карниз – горизонтальний виступ, що йде уздовж верхньої частини стіни або пілона. Характерний елемент єгипетської архітектури. Карнизи ранніх споруд були прості, більш пізніх, прикрашалися рельєфами і несли смислове навантаження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *