Статті

Фронтони і щипці

Опубліковано: Липень 19, 2013 205

Фронтони – відмінна риса класичної та архітектури яка її наслідувала – це сторони похилого даху, зазвичай розташовані над портиком. Часто фронтони прикрашались скульптурою, відповідною загальній темі будівлі. Фронтони часто використовували як архітектурні мотиви у вікнах і обрамленні дверей, а також в гробницях і пам’ятниках. Щипець утворює верхня частина стіни, розташована між схилами даху. Найпростіша форма Щипца – трикутник з прямими сторонами, але він може також бути зігнутим, дзвонеподібним або ступінчастим. Прикраси щипців були особливо важливі в архітектурі житлових будинків Північної Європи в XVI і XVII ст., коли з’явилася велика різноманітність дотепних і майстерних типів цього архітектурного елемента.

Храмовий фронтон

Храмовий фронтон

У класичному храмі фронтон утворений карнизом, триваючим уздовж краю схилів даху. Похилі краю фронтону називають фронтоновим карнизом. Такий обрамлений карниз є ідеальним місцем для розміщення виступаючої скульптури, і ця декоративна можливість використана в багатьох класичних храмах.

Дверний фронтон

Дверний фронтон

Класичні архітектурні форми широко використовувалися в архітектурі Відродження в якості внутрішніх та зовнішніх декоративних елементів. Вікна та двері були часто прикрашені колонами, пілястрами і фронтонами. У цьому іспанському порталі XVI ст. використаний фронтон з крутими схилами, обрамлений стріловидно-яйцевидною ліпниною.

Типи фронтонів

Типи фронтонів

Форма фронтонів варіюється від трикутної до вигнутої сегментальної. Контур розірваного фронтону розділений прорізом або в вершині, або в основі. Архітектура бароко особливо багата винаходами нових форм фронтонів, наприклад зображеної на малюнку – розірваною на вершині форми, увінчаною урною.

Фронтонна дошка

Фронтонна дошка

Фронтонна дошка розташована вздовж схилів фронтонної сторони даху, іноді вона закриває кінці крокв. Фронтонні дошки варіюють від простих до багато прикрашених – як різьблена дошка на малюнку.

Фронтонні прикраси

Фронтонні прикраси

Будучи головними прикрасами голландських і північноєвропейських будівель, в XVI і XVII ст. прикраси фронтонів стали експресивними і майстерними. У цей час використовувалися архітектурні мотиви готики і Відродження, що дозволили добитися великої різноманітності контурів і прикрас фронтонів.

Акротерії

Акротерії

У строгому сенсі, акротеріями називають основу статуй, що стоять на вершині класичного фронтону, але в даний час цей термін поширився і на самі статуї.

Єлизаветинский фронтон

Єлизаветинский фронтон

Декоративні фронтони прийшли в англійську архітектуру в XVI ст. і стали тут вельми популярні, особливо широко поширився закруглений тип. Декоративний фронтон зустрічається також в англійській архітектурі епохи Якова (XVII ст.).

"Вороний» ступінчастий фронтон

“Вороний» ступінчастий фронтон

Фронтони зі східчастими сторонами іноді називають «воронячими щаблями». Як і у випадку інших фронтонних прикрас, профіль краю даху прихований формою фронтону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *