Статті

Halloween: історія та традиції свята

Опубліковано: Жовтень 30, 2015 938

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада американці та європейці святкують стародавнє кельтське свято – Хелловін.

Походження назви

Назва Halloween походить від виразу All Hallow’s Eve, що розшифровується як All Hallowed Souls Eve – меса всіх святих, або переддень Дня всіх святих.

Стародавні перекази та історія становлення свята

fullsizeЗа переказами, в ніч перед Хелловіном духи, що живуть у потойбічному світі, повертаються на землю, саме тому свято, а точніше, його переддень називають Днем всіх святих. А легенда згадує хитрого грішника Джека, якого не прийняли ні в пекло, ні в рай і він поневірявся на землі з пекельним вогнем в руках. Для того щоб полум’я не згасло, Джек використовував гарбуз, як ліхтар, який став згодом символом свята.

Історик Ніколас Роджерс, який вивчав витоки Хелловіна, зазначав, що, незважаючи на спроби пов’язати його походження з давньоримським святом Паренталії, прообраз Хелловіна, найімовірніше, зародився лише з появою кельтського язичницького свята Савин, опис якого з’являється в староірландській літературі починаючи з X століття.

Згідно з Оксфордським словником фольклору, Савин був святом одночасно для всіх народів Британських островів та міцно асоціювався зі смертю та надприродним. Водночас немає жодних доказів того, що в язичницькі часи свято мало якесь особливе значення, крім сільськогосподарського та сезонного. Традиційно вважається, що сприйняття Савина як темного язичницького свята, пов’язаного з мертвими, зобов’язане своєю появою християнським ченцям X–XI століть, які писали про нього через приблизно два сторіччя після затвердження Дня всіх святих та приблизно через чотириста років після прийняття Ірландією християнства. Водночас, уже в VIII столітті День усіх святих починає поступово заміщати Савин; завдяки взаємопроникненню кельтських традицій та католицьких обрядів, починають формуватися перші зачатки майбутнього Хелловіна.

Північноамериканські альманахи кінця 18 та початку 19 століття не подають ніяких відомостей про святкування Хелловіну там. Наприклад, Пуритани Нової Англії, не схвалювали це свято. Його бурхливе поширення почалося разом із хвилями ірландської та шотландської еміграції до Америки протягом 19 століття. Зрештою, Хелловін прижився на новому місці та популяризується звідти в усьому світі. Спершу святкування обмежувалися лише емігрантськими громадами, та вже невдовзі, до середини 20 століття, святкувалося всіма американцями від узбережжя до узбережжя, незалежно від походження, суспільного чи грошового становища.

Атрибути свята

images1) Світильник Джека (Джек-Ліхтар) — його створюють з гарбуза, хоча в часи Савина, світильник виготовляли з ріпи. Гарбуз, як більш дешевий і доступний овоч, став використовуватися американцями з XIX століття. Робиться атрибут дуже просто — з гарбуза видаляються всі нутрощі, на його “обличчі” вирізається страхітливий лик потойбічної істоти, а всередину вставляється палаюча свічка. Коли вночі світильник Джека загоряється, створюється враження, що один з духів дивиться на людину своїми вогняними очима. Атрибут замінює звичайні ліхтарі і служить для підсвічування дороги душам, які повертаються в чистилище.

2) Страхітливі карнавальні костюми і маски. Їх створювали для досягнення більшої схожості з містичними істотами і монстрами. Використання костюмів і масок припадає на кінець XIX століття. Майже 2 сторіччя такі наряди служать для надання більшої схожості з нечистю і надприродними персонажами; будучи екіпірованими в такі шати, діти і випрошували солодощі у сусідів.

Trick-or-treat

halloween-spider-lol-roflcomТрадиція вбиратися в костюми та ходити від хати до хати, випрошуючи солодощі, з’явилася ще в Середньовіччі та спочатку була пов’язана з Різдвом. В Англії та Ірландії бідняки здавна ходили по домівках та випрошували так звані «духовні тістечка» в День всіх святих (1 листопада), обіцяючи в обмін молитися за душі померлих родичів господарів. Хоча цей звичай вважається споконвічно британським, дослідники також знаходили згадки про нього на півдні Італії.

Термін Trick-or-treat вперше став використовуватися в США, перший раз його використання зафіксовано 1934 року, а сам він почав активно поширюватися лише з 1939 року. Літературно його можна перевести як жарт або частування (поширені варіанти – “частування чи шкода”, “цукерки або смерть” та ін.) що вказує на жартівливу загрозу нанести шкоду, якщо господар не принесе дітям частування. Але усталеного перекладу терміну на українську мову немає та зазвичай він надається в оригіналі, або з заміною на фразу «гаманець або життя». Хоча термін спочатку згадувався лише на заході Північної Америки, до 1940-років відзначено вже широке поширення по всій країні. В нинішні часи фраза носить виразно жартівливий відтінок і її часто використовують за межами США, наприклад, в Ірландії та Японії, не боячись отримати звинувачення в здирництві.

Ігри та традиції

Окрім випрошування солодощів та носіння різноманітних костюмів, святкування Хелловіна також пов’язано з деякими специфічними іграми та ворожіннями. Наприклад, можна зустріти згадки про ворожіння за допомогою шкірки: шотландські дівчини зрізали шкірку з яблук, намагаючись зробити її якомога довше, і кидали через плече. Вважалося, що впала шкірка приймала вигляд першої літери прізвища судженого. Інший звичай ґрунтувався на відомому повір’ї про Криваву Мері, який в наші дні перетворився в популярну міську легенду. Це гадання полягало в тому, що молоді дівчата мали в темному домі піднятися по сходах спиною вперед та провести свічкою перед дзеркалом. Після цього в дзеркалі нібито мало показатися обличчя майбутнього чоловіка, але дівчина могла побачити в дзеркалі й череп — це означало, що вона помре, так і не вийшовши заміж.

Святковий стіл

collections_halloween_4-1Через те, що у Північній півкулі Хелловін припадає на пору осіннього врожаю яблук, одне з чільних місць на святковому столі посідають яблука, які вкривають поливкою, цукрують, карамелізують або викачують у цукровому сиропі та горіхах.

У свою чергу, в Північній Америці популярні кенді корни та кенді пампкіни, цукерки у вигляді кукурудзи та гарбуза відповідно. Кенді корн представляє з себе цукерки з цукру, кукурудзяного сиропу, штучних барвників та сполучних речовин. Рецепт та спосіб їхнього приготування практично не змінився, виробництво кенді корнів досі базується на ручній роботі. Незважаючи на свою назву, кенді пампкін являє собою лише варіацію кенді корну. Головна відмінність «гарбузів» від «кукурудзи» це використання меду, більш рясне додавання зефіру і, нарешті, часто використовуваний особливий нежирний крем.

Донині, у сучасній Ірландії до свята випікають (або тепер, купують) Бармбрек, легкий плодовий пиріг, у який закладають горох, дерев’яну тріску, шматок тканини, монету та кільце. Предмет, що попався їдцю пророкував майбутнє: горох – не чекати швидкого весілля, тріска – неприємності в сімейному житті, шматок тканини – бідність, монета – багатство, кільце – швидке весілля. Відповідно до цієї традиції зараз продаються бармбреки з іграшковими кільцями всередині.

Цікаве

У США Хелловін – одне з найулюбленіших свят, що за популярністю ледве поступається навіть Різдву. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада на вулицях міст можна побачити натовпи як дорослих, так і дітей, переодягнених у відьом, привидів та іншу нечисть.

0642c152f1e9c283edebfec5a6469c53Втім, Хеловін в Америці давно перетворився на подію насамперед комерційну. Щорічно на це свято тут витрачається кілька мільярдів доларів. У магазині можна купити практично все, що потрібно: починаючи від карнавального костюма і гриму, щоб намалювати на обличчі кров чи зробити його до нестями блідим, до пластмасових скелетів і черепів.

І, звичайно ж, скрізь продаються найголовніші атрибути цього свята – світильники з гарбуза різних розмірів, які символізують одночасно закінчення збору врожаю, злого духа і вогонь, що відлякує його. Стараються для клієнтів і ресторани, а без тематичної Хеловінської вечірки не обійдеться жоден нічний клуб, що себе поважає. До речі, гарбуз – винахід американців. До того в Ірландії та Шотландії страшні пики, в які потім уставляли свічки, вирізали з ріпи і картоплі, в Англії – з буряка.

Щодо Європи, то тут Хеловін, як правило, минає у сімейному форматі. Будинки прикрашають традиційними омелою, вересом і, звичайно ж, гарбузами. Діти вбираються в костюми, ходять по сусідських будинках, вигукуючи: Treat or trick! – Пригощай або пошкодуєш! – І отримують в подарунок солодощі.

На Хелловін прийнято ходити в гості або ж зазивати до себе друзів і родичів. Хоча День всіх святих і не є державним святом навіть в англомовних країнах, очевидно, що відзначають його дуже широко. Не так давно цей звичай прийшов і в Україну. Передісторія виникнення Хелловіна детально вивчається, а традиції  активно переймають школярами та студентами.

За матеріалами інтернет-видань

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *