Статті

Храми Карнака. Фіви

Опубліковано: Липень 7, 2013 130

Побудований у Фівах на східному березі Нілу, храмовий комплекс у Карнаці був центром культу Амона, верховного божества Єгипту. Карнак став осередком релігійного життя в період Нового царства. Можливо, саме тому у Фівах було вибрано місце царського некрополя на західному березі Нілу. Карнак будувався протягом довгого часу. Фараони зводили тут чудові споруди, сподіваючись на благо-схильність богів.
У Амарнский період (1570-1314 рр.. До Р.Х.) були зроблені спроби зменшити владу Карнакського жрецтва, столиця перенесена в Амарну, встановлено новий культ, але зі смертю фараона Ехнатона старий порядок швидко відновився і Карнак знову почав процвітати.

Xрамовий комплекс

Xрамовий комплекс

Храмовий комплекс був огороджений потужною стіною і складався з головного храму, присвяченого Амону, священного озера, храмів іншим богам, будинків, шкіл і підсобних будівель. Він був релігійним і соціальним центром Фів. Карнакеcкій храм був присвячений тріаді богів: Амону-Ра, Мут і Хонсу.

План храму

План храму

Величезний за масштабом Карнакський храм включає в себе: пілонів, декілька внутрішніх дворів, гіпостільний зал, молитовні, храми. Комплекс склався в період Нового царства.
Він побудований з пісковика і вапняку. Граніт і кварцит були використані для прикраси храмів, статуй і обелісків.

Пандус

Пандус

За першим пілоном збереглися залишки пандуса. Він використовувався під час будівництва пілона, а потім його поступово руйнували.

Алея сфінксів

Алея сфінксів

До входу в храмовий комплекс вела алея сфінксів – широка дорога, обставлена ​​з двох сторін статуями сфінксів. Всі статуї повторювали один одного. Вони створювали настрій урочистості перед входом до храму.

Обеліск

Обеліск

На прикладі обеліска можна говорити про технологічні досягнення Нового царства. Величезну монолітну гранітну брилу вагою до 350 тонн доставляли до храму і вже на місці декорували. Обеліски XVIII династії були вкриті золоченими ієрогліфами, що становили тексти, присвячені богу Ра.

Капітелі

Капітелі

Капітелі колон імітували природні рослинні форми: папірус, лотос, пальми, проходять через всю єгипетську монументальну архітектуру. Їх форми, мабуть, походили від стародавніх очеретяних святилищ. Тепер же вирізані з каменю, колони були рясно декоровані різьбленням і розфарбованими ієрогліфами, ритуальними малюнками і природними орнаментами.

Гіпостиль

Гіпостиль

Гіпостиль (великий зал з колонами) у Карнаці налічує 134 колони. Він був побудований за царювання Рамзеса II.
Колони ділили зал на кілька нефів, причому центральний був більш високим, ніж бічні, а також підтримували стелю, що складається з величезних кам’яних плит. У центральному нефі колони були у вигляді розкритих папірусів, а в бічних-лотосів. У стелі центрального нефа були вікна.

Храм Хонсу (бл. 1198 до P. X.)

Храм Хонсу (бл. 1198 до P. X.)

Цей храм присвячений Хонсу (синові Амона і Мут) і витриманий у традиційних для храмів Нового царства формах. Він поставлений на невелике піднесення і має декілька сходинок. Стеля низька. Храм не мав вікон і освітлювався штучним світлом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *