Статті

Храми

Опубліковано: Липень 6, 2013 146

Храми, як і гробниці, будувалися з каменю. Вони були житлами богів і були схожі на житло людини. Скупі свідоцтва про ранні храми збереглися лише завдяки спорудженню на їх місці більш пізніх храмів. Розквіт храмового будівництва припадає на Нове царство. Храми саме цього часу прославили староєгипетське зодчество і досі височіють над сучасними містами, оточуючими їх. Інтер’єри храмів були багато прикрашені. Досить звичайні були зображення фараонів, їх перемог і життя. Храми були також важливими соціальними і політичними центрами. В епоху Нового царства жрецтво володіло величезною владою, і храми були незалежні і служили лише богам.

Храм сфінкса Гіза.

Храм сфінкса Гіза.

Нижній храм піраміди Хефрена розташований поруч зі сфінксом. Він примикав до двору піраміди і з’єднувався дорогою з верхнім храмом.

Похоронний храм

Похоронний храм

Похоронні храми будувалися поруч з гробницями. У них приносили дари померлому. Храм складався з вхідної галереї, внутрішнього двору, святилища і ніші.

Храм сонця. Абусир

Храм сонця. Абусир

Під час V династії з’являються храми, присвячені богу сонця Ра.
До храму в Абусирі від пристані на Нілі вів брукований коридор з верхнім світлом. У центрі двору храму стояв обеліск, а біля храму – кам’яна священна тура, присвячена сонячному Богу.

Храм Хатшепсут. Дейр ель-Бакрі (XVIII династія)

Храм Хатшепсут. Дейр ель-Бакрі (XVIII династія)

У храмі Хатшепсут, на відміну від інших заупокійних храмів, не було поховання. Він розташовувався на трьох терасах. Від молитовні внизу до храму вела дорога, по боках якої стояли висічені з вапняку сфінкси. На нижній терасі розташовувався перший двір з ставком, другий, з портиком з чотиригранними колонами, – на середній терасі. Двір верхньої тераси був обнесений колонадою. До нижньої тераси прилягають два святилища – Анубіса і Татхор. З боків верхньої височіли п’ятиметрові статуї Хатшепсут.

Пілони

Пілони

Високі трапецієподібні кам’яні вежі – пілони – обрамляли вхід до храму. Зверху пілони були накриті карнизом і майстерно прикрашені рельєфами. Як правило, на передній поверхні пілона розташовувалися сюжети, що розповідають про життя фараона, а на задній – ритуальні сцени.

Рамссеум (бл. 1279 до P. X.)

Рамссеум (бл. 1279 до P. X.)

Зі східного боку похоронного храму Рамсеса II перебував пілон, за яким розташовувався відкритий двір зі статуями царя як бога Осіріса. На північну сторону двору виходив фасад палацу з портиком з подвійною колонадою.

Колоси

Колоси

Колоси – величезні статуї, вирубані з каменю, зображували сидячого або стоячого фараона у вигляді божества, з короною чи царським головним убором. Зазвичай вони ставилися перед храмами і могли важити до 1.000 тонн.

Культові храми. (Нове царство)

Культові храми. (Нове царство)

Храми мали свою символіку, яка пояснює міфологічне походження Єгипту. Огороджуюча храм стіна позначала межі вод, а база, на якій стояло святилище, символізувало первозданний пагорб, на якому був заснований Єгипет.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *