Статті

Класичний період майя

Опубліковано: Вересень 7, 2013 284

Цивілізація майя, розквіт якої припав на 500-900-і рр.. до P. X., створила одні з самих значущих пам’ятників Мезоамерики. Недавня розшифровка ієрогліфів, зображених на щаблях, фризах, колонах, стелах, вівтарях майя, дала ключ до розгадки архітектури цього народу, датування окремих будівель, імен правителів. Піраміди часто будувалися на місці більш ранніх, повторюючи їх форми, і, в той же час, дозволяючи збільшити загальну висоту конструкції. Прагнення досягти найбільшої висоти – основне для архітектури майя: Воно виражено в запаморочливих сходах, що ведуть до богів. Іншими важливими особливостями архітектури було винайдення хибного зводу і майстерно виконані скульптурні композиції.

Жертвоприношення полонених. Паленке

Жертвоприношення полонених. Паленке

Монолітні скульптурні панелі з пісковика, що зображують полонених вождів, уклінних, з явним вираженням жаху на обличчях, прикрашають галереї східного внутрішнього дворика палацу в Паленке. Галереї слугували для палацових церемоній.

Храм Написів. Паленке (675 р.)

Храм Написів. Паленке (675 р.)

Круті сходи ведуть через дев’ять ярусів, які символізують дев’ять рівнів підземного світу, наверх, до святилища. Приховані сходи спускаються з святині в склеп, де похований цар. Кам’яна труба, проведена уздовж внутрішніх сходів, дозволяла мертвому цареві спілкуватися з живими.

План святилища. Паленке

План святилища. Паленке

У храмі Написів – водчатий вхідний портик з п’ятьма прольотами, обробленими скульптурами з гіпсу і знаменитими написами – 620 ієрогліфами, що оповідають про історію правителів Паленке.

Гребені даху

Гребені даху

Гребневі дахи, або крістерії, прикрашали вершини класичних пірамід майя. Вони складалися з двох перфорованих каркасних стін, прилягаючих одна до одної, на яких кріпилися виконані з гіпсу скульптури богів і правителів.

Помилковий звід

Помилковий звід

Одним з найважливіших досягнень класичного періоду майя є помилковий звід. Спочатку невеликі приміщення були викладені рядами каменів, що виступають один над іншим. У пізніших спорудах щаблі кладки були поглиблені в товщу стіни і скріплені вапняковим розчином і бутовим каменем таким чином, видима поверхня стала гладкою і придатною для обробки та розпису.

Подвійний помилковий звід. Паленке

Подвійний помилковий звід. Паленке

У Паленке майя влаштовували два поруч розташованих помилкових зводу, щоб розширити внутрішній простір.

Стели у Копані

Стели у Копані

Копані – найпівденніший культурний центр майя класичного періоду. Місто знамените численними різьбленими стелами та вівтарями тонкої роботи із зображеннями правителя у церемоніальних нарядах, в складних головних уборах, з вивернутими назовні стопами ніг. Ієрогліфи розповідали про перемоги правителя.

Вівтар. Копан

Вівтар. Копан

Вівтар складається з низьких циліндричних монолітних каменів, розташованих перед стелою. Часто на них зображували жертви, принесені правителю, постать якого була вирізана на стелі. Такі зображення поступово витіснили зображення богів і чудовиськ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *