Статті

Купола

Опубліковано: Липень 13, 2013 180

Купол є формою склепіння. Профіль купола може бути різним. Ця форма, ймовірно, походить від круглих куренів, побудованих із зігнутих молодих дерев, зв’язаних в центрі і покритих очеретом. З часом купол став символізувати небесне склепіння і позначати владу. Винайдення римлянами бетону дозволило будувати великі напівсферичні купола.
Купол став основною рисою візантійської архітектури, в якій змішалися східні і західні мотиви. Якщо римляни будували купола тільки над круглими або полігональними будівлями, то візантійці поміщали їх і над квадратними або прямокутними приміщеннями.
Того ж зуміли добитися і ісламські архітектори.

Несправжній купол

Несправжній купол

Мікенська скарбниця Атрія (1220 до P.X.), що має майже 15 м в діаметрі, перекрита загостреним ступінчастим куполом, що нагадує вулик. Ступінчаста кладка, що використовувалась, крім Греції, в Індії і Південній Америці, складалася з ярусів кам’яної кладки, кожен з яких виступав над попереднім.

Романський купол

Романський купол

Прикладом чисто романського купола може служити бетонний купол Пантеону (126 р.), що має в діаметрі 44 м. Всередині купол напівкруглий, його величезна вага знижена за рахунок кесонної стелі і відкритого верху.

Шоломоподібний купол

Шоломоподібний купол

Використання куполів характерно для ісламської архітектури. Одна з найбільш звичайних форм тут – шоломоподібний купол, що закінчується гострим виступаючим піком. У гробниці (султанів, Іран) (бл. 1310 р.), купол розташований над восьмикутним барабаном і покритий глазурованою черепицею.

Складний купол

Складний купол

Терміном «складний купол» позначають групу з кількох куполів і склепінь, що поширилися у візантійській архітектурі. У константинопольської Св. Софії (532-537 рр..) Основний купол спирається на чотири арки, які, у свою чергу, підтримують напівкуполи. Вітрила дозволяють розмістити круглий купол над квадратним приміщенням.

Піднесений купол

Піднесений купол

Термін «піднесений» зазвичай відносять до арок, але можна говорити і про піднесені купола.
У таких куполах закруглення починається вище рівня п’яти склепіння (місця, на якому покоїться купол і звідки він, візуально, починається). Сторони купола деякий час піднімаються вертикально, і лише потім починають згинатися до вершини

Подвійний купол

Подвійний купол

Створений Мікеланджело купол римського собору Св. Петра (1585-1590 рр..) побудований з оглядкою на флорентійський собор Брунеллески і являє собою подібну подвійну цегляну конструкцію. Ребра купола з’єднані горизонтальними залізними ланцюгами. Зсередини купол півсферичний, зовнішня частина злегка загострена. Важкий кам’яний малий купол утримує ребра.

Потрійний купол

Потрійний купол

Купол, створений Реном для собору Св. Петра (Лондон, 1675-1710 рр..), складається з трьох оболонок: цегляного конуса, підтримуючого ліхтар, прихованого зсередини невисоким внутрішнім куполом з отвором у вершині, а зовні – високим куполом з дерева і свинцю. Винайдення такої конструкції дозволило Рену побудувати собор, домінуючий над юродским пейзажем і, в той же час, з пропорційним інтер’єром.

Елементи купола

Елементи купола

Купол паризької церкви Будинку інвалідів складається з трьох основних елементів: барабана, купола і ліхтаря. Барабан несе купол, він часто має вікна або прикрашений колонами. Барабан збільшує висоту купола. Вигнутий купол часто увінчаний ліхтарем. Якщо останній має куполоподібну форму, його називають малим куполом.

Цибулинний купол

Цибулинний купол

Інша форма ісламського купола використана в Тадж-Махалі (Агра, 1632-1654 рр..). Це цибулинний купол, сторони якого утворюють закруглений профіль. Цьому куполу споріднені купола, поширені в Росії і Східній Європі, але останні не мають склепінь і не є справжніми куполами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *