Статті

Палац Ксеркса

Опубліковано: Липень 9, 2013 295

Палаци Дарія (правив 522-486 рр.. до P. X.) і Ксеркса (правив 486-465 рр.. до P. X.) були одночасно королівськими резиденціями і храмами. Комплекс залів і палацових апартаментів був житлом царя і його свити,а також був місцем проведення церемоній. Тут же знаходилася державна адміністрація. Цар грав головну роль в управлінні країною, але, крім того, він же був і головним священнослужителем, а палац був символом мирської і духовної влади. Храм, мабуть, складався з дерев’яних підмостків і навісу і розташовувався на даху палацу.

План. Ападана і палацові апартаменти. (485 р. до P. X.)

План. Ападана і палацові апартаменти. (485 р. до P. X.)

Палац був споруджений на платформі, на яку вели двоє сходів. Два входи в ападану перебували за портиком з дванадцятьма колонами. Ліворуч і праворуч від ападани у два ряди розташовувалися інші апартаменти. У центрі кожного ряду була квадратна кімната з чотирма колонами, з одного боку від якої знаходилися три маленькі кімнати, а з іншого – кімнати охорони.

Кам'яні колони південного залу ападани Ксеркса

Кам’яні колони південного залу ападани Ксеркса

Ападана Ксеркса виглядала як квадратний зал з колонами, кутовими вежами і портиками з трьох сторін. Потрапити в неї можна було по двом кам’яним сходам.
Плоска стеля з дерев’яних брусів опиралась на високі канельовані колони з подвійними капітелями у вигляді биків. Бруси з кедрового і кипарисового дерев були розкішно оздоблені.

Реконструкція плану ападани Ксеркса (бл. 485 р. до P. X.)

Реконструкція плану ападани Ксеркса (бл. 485 р. до P. X.)

Піднявшись по сходах на одну з трьох відкритих лоджій, можна було потрапити в ападану Ксеркса, великий зал з тридцяти шістьма колонами і портиками з трьох сторін.

Зал Ксеркса

Зал Ксеркса

Ця реконструкція дає деяке уявлення про те, як виглядав зал зі сходами, портиком, стінами, вкритими глазурованими плитками. На даху знаходилися акротерії (скульптурні прикраси) у вигляді биків і грифонів.

Колона західного портика

Колона західного портика

Це унікальна колона з Персеполя. Вона кам’яна, з канелюрами і невеликою подушкою внизу і фантастичною капітеллю у вигляді двох лежачих биків.

Колона північного портика

Колона північного портика

Стовбур цієї колони канельований. Вона має базу і невелику подушку внизу. Складна і висока капітель – складається з декількох частин: нижня у вигляді нерозпущеного бутона зі злегка відігнутими пелюстками, на неї поставлений канельований брус. Вгорі і внизу завершується подвійними волютами.

Два сходових прольота

Два сходових прольота

Два сходових прольоти ведуть до палацу Ксеркса, зверху і знизу прикрашені різьбленими панелями із зображеннями воїнів, які йдуть строєм і списоносців, що борються з дикими тваринами.

Зал 100 колон

Зал 100 колон

Це величезний квадратний зал. Світло в нього проникало через вікна в кам’яній стіні, зі сторони входу. Ця реконструкція представляє, як він міг виглядати: величезний простір з колонами, оштукатуреними і розфарбованими в яскраві кольори, з капітелями у вигляді двох биків. Колони підтримували стелю і дах, на якому розташовувалася платформа, звана талар.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *