Статті

Персидська архітектура. Палац у Персеполі

Опубліковано: Липень 9, 2013 351

Джерелом знання перської архітектури VI – IV ст. до P. X. стали залишки палаців і храмів у Персеполі, Пасаргадах, Сузах. Для них характерне змішання єгипетських, грецьких і місцевих традицій. Продовження ассірійських архітектурних традицій можна бачити у звичаї будувати на підвищенні, на пагорбі або платформі (тепер на підвищення веде ще більш чудові сходи, з різьбленими зображеннями тварин і супутників царя), а також в оздобленні будівель величезними рельєфами і яскраво забарвленими глазурованими цеглинами. Будівлі в Персеполі відрізняються чистотою пропорцій. Височіючий над місцевістю палац правителя був розкішний, особливо величезні зали для аудієнцій (ападани) з великою кількістю колон і портиками.

План Персеполя. (521-465 рр.. до P. X.)

План Персеполя. (521-465 рр.. до P. X.)

Персеполь був заснований Дарієм I. У ньому територія палацу більше була схожа на укріплену фортецю. Будинки городян розташовувалися поза стінами, в долині. Укріплення складалися з декількох ліній, що оточували тераси потрійним кільцем неприступних стін. За стінами знаходилися палаци Дарія та його сина Ксеркса, пропили Ксеркса, ападана Дарія, зал 100 колон і інші будівлі.

Палац Дарія (521 р. до P. X.)

Палац Дарія (521 р. до P. X.)

На цій реконструкції видно дві сходи, які ведуть до відкритої тераси, через яку можна потрапити в центральний зал. На верху будівлі знаходилася платформа, на якій, мабуть, відбувалися релігійні обряди. Ця реконструкція заснована на зображенні в гробниці Дарія.

Крилаті бики, зал 100 колон

Крилаті бики, зал 100 колон

Перед залом 100 колон знайдені залишки порталу з кам’яними крилатими биками з людськими головами, що нагадують ассірійських биків (шеду). Вони стоять по обидві сторони біля воріт. Стіни будівлі були зроблені з цегли-сирцю і покриті глазурованою цеглою.

План палацу Дарія

План палацу Дарія

У центральному залі палацу, або ападані, було шістнадцять колон. Зал був оточений невеликими приміщеннями. По кутах, мабуть, знаходилися вежі з вартовими приміщеннями і сходами. З західного портика відкривався вид на місцевість

Фасад палацу Дарія

Фасад палацу Дарія

До портику біля входу в палац вели сходи. Над дверним отвором був карниз, що нагадує карнизи єгипетських храмів.

Вигляд зверху

Вигляд зверху

З південного боку знаходився головний вхід на терасу, поруч знаходилися пропили Ксеркса, а за ними-ападана Дарія і велика ападана Дарія і Ксеркса.

Сходи з кам'яним парапетом

Сходи з кам’яним парапетом

Стінки сходи великої ападани були облицьовані кам’яними плитами і суцільно покриті рельєфами із зображеннями воїнів, львів, биків, ходи данників, полонених, несучих дари. Добре передано ритм руху і Гетніческі особливості бранців.

Центральний вхід в палаці Дарія

Центральний вхід в палаці Дарія

Ще один приклад карниза в єгипетському стилі знаходиться над одвірком палацу Дарія. Кам’яна плита з різьбленням, що зображує царя на вулиці, оточеного слугами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *