Статті

Склепіння

Опубліковано: Липень 20, 2013 327

Склепіння стали ключовим архітектурним елементом ще до римського періоду.У своїй найпростішій формі вони складалися з двох паралельних стін, які догори поступово нахилялися одна до іншої, з’єднуючись у верхній точці центральним замковим каменем. Сила ваги склепіння спрямована не тільки вниз, але і назовні. У тих випадках, коли склепіння розташовувалося над землею, вага мала передаватися на землю через стіни і, при необхідності, через контрфорси. Склепіння були необхідною частиною величезних базилік класичної архітектури і досягли розквіту в кафедральних соборах Середньовіччя, які, здавалося, не підкорялися силі земного тяжіння.

Склепіння Соборів

Склепіння Соборів

На відміну від єдиного склепіння базиліки, величезний обсяг готичного собору покриває складна мережа склепінь.

Циліндричне Склепіння

Циліндричне Склепіння

Циліндричне, або бондарне, – увігнуте, однакове по всій довжині склепіння. Це зведення є основним і найдавнішим яке з’явилося у IX ст. до Р. X.

Зведення Циліндричного Склепіння

Зведення Циліндричного Склепіння

Циліндричні склепіння зводять на основі дерев’яної скелетної форми, яку розбирають після того, як камені утворюють повну арку, підтримуючи саму себе.

Контрфорси

Контрфорси

Контрфорси розвинулися як конструкції, що передають вагу склепіння на землю в будівлях, які не мали масивних стін. У найбільш витонченій готичній архітектурі контрфорси могли навіть бути розташовані окремо від основної будівлі і легких засклених стін. Такі «летючі контрфорси» використані в показаному на малюнку Кельнському соборі.

Схеми Чрестового Склепіння

Схеми Хрестового Склепіння

Форма цих склепінь різна: від простого хреста (угорі ліворуч) до складної системи первинних, або коникових ребер, вторинних ребер, або терсеронах, і третинних, або зірчастих, ребер (внизу праворуч).

Зірчасте Склепіння

Зірчасте Склепіння

Один з найскладніших готичних склепінь-зірчастий. Зірчасті ребра, що виконували, переважно, декоративну функцію, використані тут як доповнення до конструктивних. Разом вони утворюють сітчастий візерунок склепіння.

Рельєфні Прикраси Балок

Рельєфні Прикраси Балок

Перетинання балок, особливо розташованих в центрі секції склепіння, часто прикрашені виступаючим камінням, покритими майстерним різьбленням.

Прикраси ребер склепіння

Прикраси ребер склепіння

Кам’яні ребра підтримували розташовану між ними кладку і саме тут розташовували прикраси склепіння.

Склепіння з підвіскою

Склепіння з підвіскою

Один з пізніх варіантів готичного склепіння, з підвісками (Р), які здаються висячими в повітрі, а насправді є продовженням замкового каменю склепіння.

Ребра Хрестового Склепіння

Ребра Хрестового Склепіння

Коли два циліндричних склепіння перетинаються під прямим кутом, вони утворюють виступи, або ребра, – як в показаній на малюнку шведської церкві XI століття. У тих випадках, коли ці ребра лежать на кам’яних опорах, утворюється хрестове склепіння.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *