Статті

Вежі

Опубліковано: Липень 13, 2013 157

Високі вежі звичайні в архітектурі різних країн і періодів. Багато з них, такі як італійські кампаніли, ісламські мінарети, індійські шикхара, пов’язані з релігійними спорудами, хоча і не обов’язково є їх частиною. Дзвони на верхньому ярусі закликали віруючих на молитву, сама вежа, видна здалеку, позначала священне місце. Вежі готичного періоду були особливо багато прикрашені і розташовувалися в средокрестії або на західному порталі церков. Вежі були часто увінчані шпилями – загостреним закінченням, якому надавали різні форми. У тривожну епоху Середньовіччя вежі стали важливими захисними спорудами і були включені в зміцнення замків. У Шотландії, Ірландії та Північної Англії будували невеликі укріплені житлові будівлі, відомі як дома-вежі.

Фортифікаційні вежі

Фортифікаційні вежі

Найбільша і неприступна вежа замку називалася укриттям, або донжоном. Часто вона розташовувалося окремо від інших і грала роль останнього притулку. Цей донжон замку Теттершелл в Лінкольнширі, Англія, має типові зміцнення, навісні бійниці і галерею з парапетом.

Голка

Голка

Ця церква неподалік від Нортгемптона з голкоподібним шпилем. Подовжений стрункий шпиль піднімається із-за парапету.

Кампаніла

Кампаніла

Кампанілами називали італійські дзвонові вежі, часто розташовані окремо від будівель церкви. Зазвичай вони мали простий пристрій і били круглими або квадратними в плані (зліва).

Дзвонові вежі

Дзвонові вежі

Навколо дзвіниць концентрувалося релігійне і суспільне життя, вони служили одночасно наглядовими вежами. Правильне вживання слова відноситься тільки до верхньої частини башти, в якій і розташовані дзвони, однак іноді так називають і всю будівлю.

Церковний шпиль

Церковний шпиль

Ця німецька церква увінчана восьмикутним шпилем з квадратною основою. Всі чотири сторони підстави мають навіси.

Кругла вежа

Кругла вежа

Прості, неприкрашені вежі, круглі в плані і сполучені з будівлею, звичайні в норманських церквах Східної Англії.

Падаюча вежа

Падаюча вежа

Всесвітньо відома падаюча кампаніла (почата в 1173 р.) в італійській Пізі проектувалася як вертикальна будівлю, але почала кренитися під час будівництва і зараз нахилена на південь приблизно на п’ять з половиною градусів.

Ірландська кругла вежа

Ірландська кругла вежа

В Ірландії існує кілька круглих башт, побудованих на монастирських ділянках в Х-ХІ ст. Ці окремо розташовані вежі з конічними кам’яними дахами, звужуються до вершини. Дверні прорізи в таких вежах розташовувались високо над землею, до них вели підставні сходи, це свідчить, що вежі служили сховищами.

Шикхара

Шикхара

Вежі індійських храмів – шикхара в Північній або вінмани в Південній Індії – розміщували, зазвичай, прямо на будівлі.

Мінарет

Мінарет

Мінаретами називають стрункі вежі, зазвичай споруджувані близько мечетей.
У верхній частині мінарету розташовані виступаючі балкони, з яких мусульман закликають до молитви.

Вежа зі звужуючими ярусами

Вежа зі звужуючими ярусами

Рівні вежі зазвичай називають не поверхами, а ярусами. У деяких вежах, як і в цієї італійської вежі епохи Відродження, ширина ярусів до верху зменшується створюючи телескопічний ефект.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *