Статті

Вікна

Опубліковано: Липень 19, 2013 166

Найдавніші вікна були заскленими отворами в стінах, крізь які в приміщення потрапляло світло і свіже повітря. Перші шибки, виконували як функціональну, так і декоративну роль, з’явилися в Римі близько 65 р., але широке розповсюдження скління отримало в церковній архітектурі в XIII ст., а в житлових будинках – в XVI ст. Про важливість вікон в архітектурній естетиці свідчить різноманіття їх стилів. У всі часи дизайн засклених вікон залежав від розвитку процесу виготовлення скла. Ранні вікна, невелике скло яке утримувалося свинцевою протяжкою, в XVII-XVIII ст. змінилися вікнами з дерев’яними рамами. Подальший розвиток технології в 1840-х рр., дало листове скло (більш тонке, дешеве і широке, ніж раніше), що дозволило милуватися видами, які не розбиті на частини віконною оправою.

Вікно із стрілчастим обрамленням

Вікно із стрілчастим обрамленням

Загострена стрільчата арка – комбінація увігнутої і опуклої кривих – вперше з’явилася в ісламській архітектурі. Ця форма зустрічається і в готичній архітектурі, а у XVIII ст. отримує поширення як ремінісценція на тему Сходу і античності.

Вікна на кресленнях

Вікна на кресленнях

На більшості архітектурних ескізів і гравюр XVIII ст. віконні отвори показані як темні провали, без прикрас або схеми скління. Виступаюче обрамлення навколо вікна називається архітравом з відбортовкою.

Круглі вікна

Круглі вікна

Вікно-троянда – це митецькі вікна, які імітують пелюстки квітки або спиці колеса, архітектурні елементи.

Ланцеподібне вікно

Ланцеподібне вікно

Високі і вузькі арочні вікна, характерні для готичної і візантійської архітектури. Ланцетоподібні вікна, як правило, розташовані групами по 2-3 і мають загострену форму, хоча зустрічаються і вікна з круглим верхом.

Готичне вікно

Готичне вікно

Готичні вікна були поширені з XII по початок XVI ст.; для них характерні загострені арочні отвори, кольорове скло і ажурне різьблення по каменю. Цей стиль був відроджений в свідомо «антикварному» вигляді в кінці XVIII ст. і широко використовувався вікторіанськими архітекторами.

Свинцева протяжка

Свинцева протяжка

Розмір скла в обрамлених свинцем вікнах визначається міцністю смуг свинцю, що утримують скло. Ранні вікна мали діагональну протяжність, який утворював гратчастий візерунок, згодом визначивший моду XVII століття на прямокутне скло

Створне вікно

Створне вікно

Вікно зі стулками, підвішеними збоку і відчиняющимися всередину або назовні. Стулки були дуже популярні до появи підйомних вікон, і часто складалися з обрамлених свинцем отворів.

Еркери

Еркери

Еркери і альковні вікна виступають за стіну будівлі. Часто багато прикрашені, вони пропускають більше світла, ніж просто вікна. Альковні вікна завжди розташовані на верхніх поверхах, але еркери квадратного і кутового типу можуть розташовуватися на будь-якому поверсі.

Французьке вікно

Французьке вікно

Французьке вікно – варіація стулкового вікна, збільшеного по висоті до розміру дверей і починається прямо від підлоги. Як і стулкове, французьке вікно може відкриватися або всередину, або назовні.

Підйомне вікно

Підйомне вікно

Засклене вікно в дерев’яній оправі, опускалось і підіймалось за допомогою шківів. Було популярно в XVIII-XIX ст. і асоціюється з Георгіанською архітектурою. Існують місцеві варіанти – наприклад, йоркширське вікно.

Венеціанське вікно

Венеціанське вікно

Це вікно складається з трьох частин – центрального арочного отвору і двох вузьких бічних прорізів з плоским верхом. Відомо так само, як Серліанське або «палладіанське» вікно, за іменами двох італійських архітекторів, розповсюдживши його використання – Андреа Палладіо і Себастьяно Серліо.

Діоклетіанское, або термальне, вікно

Діоклетіанское, або термальне, вікно

Напівкругле вікно, розділене на три просвіти стійками, так званими середниками. Особливо популярне в палладианскій архітектурі, це вікно засноване на зразках, знайдених в термах Діоклетіана в Римі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *