Статті

Місцеві вибори 2015. Зміни у виборчій системі

Опубліковано: Жовтень 20, 2015 374

imgf87d0c6963e0915ef66d2ba4581ab5aa25 жовтня 2015 року відбудуться чергові вибори депутатів обласних, районних, міських, сільських та селищних рад, міських, селищних, сільських голів.

Вибори до різних органів місцевого самоврядування будуть проходити за різними виборчими системами, тому важливо знати і розуміти процес «перетворення» голосів у мандати.

Вибори до селищної ради відбуватимуться за мажоритарною системою. Територія селища буде поділена на округи, від кожного округу буде обрано одного депутата до селищної ради. У кожному окрузі балотуватимуться різні кандидати. Тобто, щоб стати кандидатом селищної ради, потрібно отримати більше голосів, ніж інші кандидати на окрузі.

Селищний голова обирається також за мажоритарною системою. Тобто, на посаду голови балотуються різні кандидати і головою стає той, хто набирає більшу кількість голосів, ніж інші кандидати.

Найбільші зміни у виборчому процесі торкнулися кандидатів до районної та обласної ради. До них можуть висувати тільки партії. «Самовисуванець» або «безпартійний» кандидат не зможе балотуватися до цих місцевих рад.

Виборчий список складається з:

  • «першого» кандидата – лідера, який автоматично проходить у раду, якщо партія отримала мандати
  • інших кандидатів – які закріплені партією за певними округами у цій раді.

На кожному окрузі буде окремий бюлетень для голосування. Виборець може обрати тільки один варіант у цьому бюлетені. Тобто:

  • або проголосувати просто за партію і лідера її «списку», якщо вона не закріпила (не «висунула» кандидата на цьому окрузі);
  • або ж за партію, і автоматично її лідера, із кандидатом, закріпленим на цьому окрузі.

Відтак, голос кожного виборця є обовязково голосом за певну партію і її «лідера», а також може бути одночасно голосом за певного кандидата від цієї ж партії.

Партії повинні набрати «прохідний мінімум» – 5% голосів виборців. Але окрім цього є ще одна умова, за якою партії зможуть отримати мандати. Треба набрати ще й мінімальну кількість голосів, потрібних на 1 мандат. Цю кількість вирахують лише після того, як відбудеться голосування: усі голоси поділять на кількість депутатів у раді. Тож може трапитися така ситуація, коли партія набирає 5%, але не отримує необхідної кількості голосів. У такому разі її представники не братимуть участь у формуванні рад. Як визначатимуть, хто з претендентів переміг та зможе формувати склад нової ради? Відтепер єдиним гарантовано «прохідним» кандидатом є перша людина у списку партії, що отримала 5%. Решту складатимуть ті її представники, які набрали найбільше відсотків голосів на своїх округах.

“Сюрпризи” нової виборчої системи – до чого виборці мають бути готовими:

  1. Кандидат від партії може набрати переважну більшість голосів виборців у окрузі – але не отримати мандат, і не потрапити до ради, бо його партія в цілому по всьому місту/району/області набирає менше прохідного бар’єру.
  2. Представники тої чи іншої партії можуть лідирувати в усіх округах – проте мандати отримають не всі, якщо ще хоч одна партія подолає прохідний бар’єр.
  3. Деякі округи можуть бути взагалі не представлені у раді, а деякі можуть мати кілька депутатів.
  4. Депутатами від деяких округів можуть стати кандидати, які зайняли навіть третє чи четверте, або й нижче, місце.
  5. Якщо якась політична сила недооцінить своєї популярності, і виставить меншу кількість кандидатів, ніж в результаті отримає мандатів – то ці місця у раді залишаться незаповненими, вакантними, аж до кінця терміну повноважень місцевої ради.

Голосування проходитиме 25 жовтня з 8.00 до 20.00. Результати виборів мають бути встановлені до 4 листопада включно та офіційно оприлюднені в друкованих ЗМІ у 5-денний термін після їх встановлення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *