Статті

Знайомтесь – стіни: які вони бувають

Опубліковано: Лютий 6, 2015 465

Стіни не лише оберігають вас й дарують відчуття теплого комфорту, але й виконують надважливу функцію – несуть на собі всю конструкцію будинку чи квартири. Це та сама опора для точного та рівномірного розподілу навантаження, як вертикального, так і горизонтального (не забуваємо про дах).

1_stina

✓ Головні характеристики будь-яких стін це теплоізоляція, міцність, вогнестійкість, звукоізоляція, довголіття, архітектурна виразність та економічність. Зрештою, ідеально, якщо все це – із величезним плюсом. Для того, щоби ваш будинок простояв до праонуків та ще довше, необхідно зробити ідеальний вибір матеріалу для кожного виду стін. А які вони і як це зробити – поговоримо далі.

До уваги: стіни напряму залежать від якості фундаменту та навпаки. То ж варто ретельно продумати всю конструкцію опори, перед тим, як починати будівництво. Детальніше про фундамент тут.

Класифікація стін

1. За своїм призначенням стіни поділяються на:

 • Зовнішні – це, майже завжди, основні стіни. Їх зводять достатньо товстими, міцними, багатошаровими та утеплюють. Саме вони відповідають за ваше комфортне та безпечне перебування всередині.
 • Внутрішні – вони розділяють ваше приміщення та сам будинок на зони та кімнати. Інколи й вони можуть нести на собі вагу конструкції будівлі, але частіше – виконують лише роздільні функції. Вони тонші, ніж зовнішні. Їх головний критерій – звукоізоляція.

2. За видом навантаження розрізняють:

 • Основні (несучі) – такі, що окрім власної ваги та сили вітру повинні витримувати та передавати вагу від інших конструкцій на фундамент. Саме на ці стіни й спираються всі перекриття та дах.
 • Побічні (не несучі) – сюди відносять й навісні стіни. Вони приймають лише власну вагу та силу вітру в межах поверху та розподіляють її на каркаси. Самі ж побічні стіни не виконують ніякої конструктивної функції. Лише розділяють внутрішній простір – це, так звані, перегородки.
 • Самонесучі стіни – спираються на фундамент та приймають лише власну вагу будівлі (на усіх поверхах) та силу вітру.

3. За методами зведення стіни можуть бути монтовані з готових шаблонних елементів, збірні, монолітні, ручної кладки.

Види матеріалів та що обрати, щоби стіна простояла довше

Є 3 основні фактори, на які варто звертати увагу – економічність матеріалу (скільки вам буде коштувати така стіна), трудомісткість (витрачений час, приладдя та механізми, затрачені на зведення такої стіни) та відносна простота монтажу. Відповідно, тут вирішувати лише вам, з огляду на свої фінансові можливості, вимоги до будинку та бачення ідеальної оселі.

До уваги: Не забувайте враховувати і кліматичні особливості вашої місцевості при виборі матеріалу.

А ми розглянемо лише найпопулярніші види використовуваних матеріалів:

derevo

1. Стіни із дерева. Ідеальний вибір для малоповерхових будинків. Це найекологічніший матеріал. До того ж – він міцний, витривалий та довговічний. Окрім того, єдиний, що гарантує ідеальне теплозберігання. Окрім того, такі стіни «дихають», циркуляція повітря в закритому приміщенні через них – близько 30%. Коли на вулиці сухо та спека – дерево віддає вологу, а коли навпаки дощить, то всмоктує її. Окремий бонус: масла та смоли, що є в речовині надають атмосфері будинку неперевершених ароматів та відчуття затишку.

Зважте, що для зведення таких стін необхідна допомога, або, принаймні, консультація гарних спеціалістів. Є і свої особливості монтажу та характеристик в кожного з виду таких стін:

 • Рубані – можуть бути з брусу та колоди. Такі стіни відрізняються доволі невисокою теплопровідністю. Якщо взимку холодно, то будинок прогріти буде дуже легко та швидко. Колоди доволі легкі та найменше піддаються деформації.
 • Каркасні – дешевші та легші в монтажу. Це фактично дерев’яний каркас, який можна обшити листковим чи погонажним матеріалом. Такі стіни легкі і що важливо – не піддаються деформації, тому їх одразу ж можна оброблювати.

Мінуси – це матеріал досить дорогий, потерпає від шкідників, гниття та висихання (необхідно оброблювати спеціальними речовинами), вогненебезпечний та піддається деформації (усіданню).

cegla

2. Цегляні стіни. Це улюблений матеріал будівельників. Він стійкий, надійний, довговічний, вогнетривкий (в таких стінах безпечно розміщати вентиляційні та димові шахти) і точно не піддається впливу шкідників та гниттю. Довго зберігають тепло та нагріваються, але якщо взимку цегла охолоне, її буде важко прогріти знову. З ним дійсно легко працювати, а різноманіття форм дозволяє втілити будь-які архітектурні рішення. Але для того, щоб температура всередині такої будівлі була комфортна (в умовах зими -30°С), потрібно викладати стіни завтовшки в 2-3 ряди, що є економічно та функціонально невигідно. Тому доцільніше використовувати, наприклад, порожню цеглу або ж прокладати повнотілу з утворенням замкнутих повітряних прошарків в 5-7 см. Це ще й додатково зекономить 15-20% матеріалу.

 • Можна використовувати одинарну цеглу (250*120*65 мм) та потовщену (250*120*88 мм). Окрім того, відповідно до ваги, є повнотіла та порожня цегла (знижує навантаження на фундамент). Залежно від матеріалу розрізняють: керамічну (червону) та силіконову (білу) цеглу.
 • Часто вибір зупиняють на керамоблоці. Він легший та має нижчий коефіцієнт теплопровідності А окрім того, більший за площею, що пришвидшує будівництво. Ви зможете зробити стіни легшими, теплішими та з меншим навантаженням на фундамент.

Будь-яку цегляну кладку виконують за допомогою цементно-вапняного розчину. Можна використати і термоізоляційний розчин, що ще підвищить стійкість ваших стін до перепадів температур. Такі стіни часто облицьовуються, наприклад, знову ж таки керамічною декоративною цеглою. Загалом, витрати на матеріал та роботу досить великі, але порівняно з деревом та бетоном – ціни набагато демократичніші.

kamin

3. Різні види каменю. Їх існує більше 8 тисяч…Але у будівництві, найчастіше використовують: ракушняк, граніт, мармур, лабрадорит, піщаник, вапняк та сланець. Природний камінь – ідеально міцний та вогнестійкий матеріал. Проте холодний. Він здатен витримувати будь-яку вагу. Кожен вид природного каменю має свої характеристики і від цього потрібно відштовхуватися при виборі бажаного матеріалу. Але, щоби ви не обрали, вам гарантована міцна конструкція, захист від зовнішніх впливів та перепадів температур, ідеальна звукоізоляція та зручність у ремонтних роботах. Окрім того – зовнішній вигляд будинку буде неперевершеним. Проте ціна природного каменю дуже висока.

Пам’ятайте, що такі стіни здатні поглинати воду, тому такий матеріал не є вологостійким, як здається на перший погляд.

hasobeton

4. Легкобетонні стіні. Така кладка, зазвичай може бути з газо- або пінобетону, керамзиту, шлаків, тирси з цементом і має багато переваг над цеглою. Вона набагато дешевша і за належної підготовки – значно швидша в будівництві. При тому – її надійність перевірена часом.

 • Газо- та пінобетон можуть похвалитися високою тепло- та звукоізоляцією і не бояться вогню. Вони ідеально підходять для всіх видів ремонтних робіт, в них швидко можна прорізати будь-які пази та канали для дротів, шурупів тощо. Таким стінам не страшні пліснява та грибок. Не потребують додаткових робіт для вирівнювання. І вартість таких стін в 2-3 рази дешевша, за цеглу.

  Є і мінуси: такі стіни піддаються деформації при усіданні будинку і на них можуть з’явитися тріщини.

 • Керамзит – досить міцний за порівняно легкої ваги. Його вирізняє чудово термо- та звукоізоляція і стійкість до хімічних впливів. Проте він досить крихкий і теж піддається деформації. А внаслідок специфічної пористої поверхні сильно поглинає вологу.

saman

5. Саман та ґрунтобетон. Зараз все більше зростає інтерес до екологічно чистих матеріалів, і саме тому саман, який був популярний в давнину, знову актуальний. Для його виготовлення використовують глину, суглинок, і навіть – чорнозем. Додають органічні речовини – наприклад, солому. Це надзвичайно теплий та дешевий матеріал. Ідеальний вибір для клімату з різкими перепадами температур «день-ніч». Такі матеріали довго нагріваються та охолоджуються, створюючи «ідеальний клімат».

Такі стіни можуть викладати з:

 • Прямокутних блоків. Саман висушується в спеціальних формах, та за їх необхідної кількості розпочинають кладку. В якості розчину часто використовують суміш піску чи залишки глини та чорнозему, з якого набирали саман.
 • Саманів ручного виготовлення. У такому випадку саман виробляють продовгуватої, батоноподібної форми. Стіни викладають ще свіжим, вологим матеріалом в 3 етапи, поступово просушуючи вже збудовану ділянку. Тут потрібне тривале попереднє замочування матеріалу та велика кількість робочих рук для вчасного виготовлення достатньої кількості саманів.
 • Каркасної системи. Тут все простіше: спочатку зводять дерев’яний каркас, а тоді прокладають між його елементами глиняну суміш. Це тепла, досить витривала та міцна конструкція.

cement

6. Залізобетонні панелі. Найчастіше, звісно, використовуються в багатоповерховому будівництві. Але зараз все частіше їх використовують і при зведенні котеджів. Для таких приватних будинків не вище 3-х поверхів обирають легкий бетон. Панелі виготовляють на замовлення необхідних розмірів: вони мають зовнішню та внутрішню частини з бетону, а всі шари між ними заповнені пінопластом. Зовнішню стіну можна обробити за бажаннями, наприклад – кам’яною кладкою. Такі будівлі надзвичайно міцні, вогнестійкі, але їх вартість буде досить високою.

І звісно, усі матеріали комбінують. Так наприклад, камінь та цегла – надійна база для стін, яка гарантує вам міцність та довговічність вашого будинку. Але разом із тим – це холодні матеріали, і без залучення більш теплої сировини – наприклад, дерева чи легких бетонів, ваша оселя не зберігатиме тепло. Знову ж таки – повертаємося до того, що необхідно враховувати особливості вашого клімату.

І на останок – з кладкою стін ви можете впоратися навіть самостійно, лише попередньо необхідно проконсультуватися із спеціалістами. Але все ж таки краще довірити цю функцію професіоналам, від цього залежить міцність та надійність конструкції вашого будинку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *