Статті

Міста

Опубліковано: Вересень 5, 2013 115

Міста династичного Китаю в основному були адміністративними та політичними центрами районів (в основному, сільських). Для того щоб називатися містом, вони повинні були бути оточені стіною, – факт, який добре ілюструє китайське слово «чень», що означає одночасно «місто», «міська стіна» і «оточувати місто стіною». Починаючи з XIV ст., Значення міста вийшло за рамки адміністративного центру. Багато міст відрізнялися добрим регулярним плануванням. Однак у багатьох випадках планування накладалось на вже існуючу структуру поселення.

План Чаньань, столиці династії Тан

План Чаньань, столиці династії Тан

Збудоване в XVI ст., це найбільше місто було прямокутне в плані, зорієнтоване чітко по сторонах світу і оточене високими глинобитними стінами. Палац розташовувався в північній частині міста, а на південь від нього знаходилися обгороджені стіною квартали Імператорського міста, де розташовувалися адміністративні зданія.В Чаньань було 108 кварталів.

Карта міста Сучжоу

Карта міста Сучжоу

Ця карта міста була вирубана у камені 1299 р. У VIII-X ст. міста в економічно розвинених регіонах сильно змінилися. Вони стали менш регламентовані і більш вільні у плані, більш зручні для торгівлі та комерції. Префектури розташовувалися у внутрішній обгородженій частині, а пересувалися тепер не тільки по дорогах, а й по воді.

Канонічний план імперського міста

Канонічний план імперського міста

На плані показано виставу про ідеальне місто, що склалася близько 100 г: квадратний у плані, з трьома воротами на кожному боці; орієнтований по сторонах світу, з виділенням осі північ – південь, з центральним положенням палацу. І хоча такий план – це скоріше припис, ніж реальність, він надав сильний вплив на планування міст у наступні два тисячоліття.

План міста Шаосін

План міста Шаосін

Ідеальний план міста прямокутної форми розташовувався на півночі Китаю. На півдні міста часто мали менш правильну форму. Цей план міста, знаменитого своїми мостами і каналами, був виконаний в 1893 р.

План Пекіна, столиці династій Мін і Цін

План Пекіна, столиці династій Мін і Цін

Побудований на руїнах Даду, Пекін став столицею імперії в 1403р. Зовнішньє місто було побудоване в 1553 р. і захищало південні передмістя. Таким чином, воно розташовувалося по осі у 8 км завдовжки, що проходить від центральних південних воріт до Барабанної і Дзвіничної веж на півночі.

План Даду, столиці династії Юань

План Даду, столиці династії Юань

Побудована в 1267 – 1284 рр.. на місці нинішнього Пекіна, Даду, або «Велика столиця», була обгороджена трьома рядами стін і мала майже правильну геометричну форму. Палац розташовувався в Імператорському місті на головній осі і був оточений стіною. У місті було по троє воріт з кожного боку, крім північної, де воріт було тільки двоє.

План міста Датун

План міста Датун

У місті розташовувалися місцеві урядові канцелярії й зерносховища, військові штаби і казарми, конфуціанський, буддійський і даоістскій храми, Дзвінична і Барабанна вежі, а також ділянки для вирощування зерна і овочів. Додаткові стіни були побудовані пізніше, для захисту багатих районів, що знаходилися за межами міської межі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *