Статті

Адріан

Опубліковано: Вересень 14, 2013 275

Архітектура епохи Адріана (117 – 138 рр..) прагнула поєднати римські форми з архітектурними та декоративними формами Греції та елліністичного Сходу. Її характерною особливістю було будівництво з бетону і цегли, а також розробка склепінних і купольних конструкцій, наприклад на віллі в Тіволі. Архітектура епохи Адріана зробилася майже барочною у своїй пластичності, співвідношенні просторів, грі світла й тіні. Глибоке захоплення Адріана Грецією помітно в більшості будівель його часу. Сам він подовгу жив в Афінах і багато тут будував. Іноді Адріан виступає і як архітектор, в числі інших проектуючи будівлі, наприклад, храм Венери й Роми у Римі.

Храм Венери та Роми. Рим (бл. 135 р.)

Храм Венери та Роми. Рим (бл. 135 р.)

Зовні – це периптер з подовженою целлою, але він складається з двох однакових храмів, що стикаються апсидами, в одній з яких містилася статуя Венери, в іншій-Роми.

Заміська вілла: вілла Адріана. Тіволі (бл. 118-134 рр..)

Заміська вілла: вілла Адріана. Тіволі (бл. 118-134 рр..)

Назва «вілла Адріана» вводить в оману. Це, швидше, палац, поміщений у сільській місцевості. Для нього характерне вільне мальовниче планування, чудове поєднання водної поверхні з архітектурою, скульптурою і зеленим ландшафтом. У будівлях використовувався бетон, а також технічно складні конструкції.

Фасад храму Венери і Роми

Фасад храму Венери і Роми

Відомо, що храм спроектував сам Адріан. Архітектор Аполлодор насмілився критикувати храм за непропорційність, за що і поплатився життям. Розташований на високому постаменті, він був оточений колонадою з сірого граніту з білими мармуровими капітелями.

План храму Венери і Роми

План храму Венери і Роми

Навколо довгих сторін храму розташовувалася колонада. До торців подіуму прилягали сходи.

Храм Діани. Нім (бл. 130 р.)

Храм Діани. Нім (бл. 130 р.)

Так званий храм Діани в Німі у Франції був побудований з тесаного каменю. Зовні уздовж бічних стін проходили довгі вузькі коридори, що з’єднуються позаду центральної ніші.

Ромбовидні кесони храму Венери і Роми

Ромбовидні кесони храму Венери і Роми

Храм Венери та Роми був відновлений Максенцієм після пожежі 283 р., яка знищила дах і целлу храму Адріана. Тоді ж дерев’яні перекриття були замінені кессонірованними склепіннями.

Міст Елія. Рим (134 р.)

Міст Елія. Рим (134 р.)

Міст з’єднував Марсове поле з розташованим на іншому березі Тибру мавзолеєм Адріана. Міст складався з семи прольотів

Мавзолей Адріана. Рим (140 р.)

Мавзолей Адріана. Рим (140 р.)

Мавзолей Адріана у своїй більшості наслідує мавзолей Августа. Найзначніша їх відмінність-це квадратний подіум, велика кількість скульптури і використання позолоти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *