Статті

Американське палладіанство

Опубліковано: Грудень 5, 2013 232

В архітектурі Сполучених Штатів, палладіанські мотиви вперше з’явилися в середині XVIII століття, або в георгіанський період. Проектування будівель, в основному було справою аматорів – джентльменів, які наслідували архітектуру Англії XVIII століття, переважно палладіанську. Трактати використовувалися як таблиці деталей зовнішньої обробки будівель, і лише до кінця сторіччя палладіанство набуло нового значення і проекти стали більш суворими і продуманими. Томас Джефферсон, більш відомий як третій президент США, був також архітектором-любителем і власником бібліотеки архітектурних праць. Він використовував палладіанський стиль при будівництві урядових будівель, які підтверджували його республіканські і демократичні ідеали.

Виступаючий шатровий під'їзд

Виступаючий шатровий під’їзд

Виступаючі шатрові під’їзди використовувалися в багатьох проектах. Важкий карниз з модільонами, який часто продовжувався у фронтоні, користувався в США популярністю. В даному випадку, він опирається на дві вільні колони. Такий під’їзд був практичним і враховував погодні умови . Вхід з колонами і нагадував храмовий портик.

Георгіанський будинок

Георгіанський будинок

До середини XVIII століття в США переважав тип будинків, які складалися з прямокутної коробки стін і чотирьохсхилим вальмовим дахом та слуховими вікнами з фронтонами. Двері, вікна і труби від печі були розташовані симетрично і спроектовані з використанням класичних мотивів і пропорцій, взятих з книг Батті Ленглі «Скарбниця ескізів» або Джеймса Гіббса «Книга з архітектури».

Палладіанські слухові вікна

Палладіанські слухові вікна

Вальмові дахи нових будинків були не такими крутими, як у ранніх колоніальних будівель, і їх щипцеві краї часто інтерпретували як класичні фронтони. Слуховим вікнам іноді надавали «палладіанську» форму.

Маунт-Вернон. Округ Фейрфакс. Вірджинія (1757-1787р.)

Маунт-Вернон. Округ Фейрфакс. Вірджинія (1757-1787р.)

Ця будівля була в кілька етапів перебудована і розширена її власником, Джорджем Вашингтоном. Вашингтон керувався палладіанським планом вілли. Несиметричне розташування вікон – результат першої перебудови, був у подальшому замаскований. Аркади, які утворюють внутрішній дворик, і восьмикутний купол, розташовані на конику даху над широким центральним фронтоном.

Бремо-Хауз. Вірджинія (1818 р.)

Бремо-Хауз. Вірджинія (1818 р.)

Бремо-Хауз – приклад пізнього георгіанського стилю. Характерний поділ на окремі корпуси. Проект нагадує англійські палладіанські будинки. «Палладіанські» вікна бічних флігелів обрамляють «храмовий» портик основної будівлі.

Поплар-Хауз. Вірджинія.

Поплар-Хауз. Вірджинія.

Проектуючи Поплар-Хауз, Джефферсон взяв за основу восьмикутні будівлі Джонса. Власним винаходом Джефферсона було розділення кімнат без порушення симетрії.

Монтіцелло, Вірджинія

Монтіцелло, Вірджинія

Перший виконаний Джефферсоном проект його власного будинку в Монтіцелло включав центральний двоповерховий портик, деталі якого були взяті із паладієвих зразків доричного і іонічного ордерів. Повернувшись в 1796 р. з Франції, Джефферсон повністю переробив будівлю, використавши замість палладіанських «республіканські» французькі деталі.

Конкурсний проект Будинку президента, Вашингтон (1792р.)

Конкурсний проект Будинку президента, Вашингтон (1792р.)

У своєму нездійсненному проекті будинку президента у Вашингтоні (пізніше названого Білим Домом), Джефферсон виявив себе істинним палладіанцем, в тому сенсі, в якому це розуміли Берлінгтон і Кемпбелл. Його ескіз з трьома абсолютно однаковими портиками з чотирьох сторін дуже близький до проекту вілли Ротонда Палладіо .

Університет Вірджинії, Шарлотсвілл (1823-1827 рр..)

Університет Вірджинії, Шарлотсвілл (1823-1827 рр..)

Джефферсон спроектував цей університет, також керуючись палладіанським планом вілли, з центральною ротондою в кінці довгого дворика. Розташовані з обох сторін флігелі утворювали «службові крила», які служили для професорів і студентів гуртожитками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *