Статті

Англійський норманський стиль: орнамент і нововведення

Опубліковано: Жовтень 16, 2013 303

Англійська архітектура орієнтувалася на норманські зразки, але також використовувала і власне недавнє минуле, успадковане від англосаксів і вікінгів. Традиційні мотиви виявлялися частіше в елементах, орнаментах таких як шеврон і зигзаг, вже знайомих нам по собору в Дареме (будівництво розпочато в 1093 р.). Для цього періоду характерний багатий декор фасадів та інтер’єрів. Крім того, на початку XII ст. в Англії з’явилося кам’яне склепіння, що стало переломним моментом в техніці будівництва. До цього часу храми мали дерев’яні перекриття, так як складно було перекрити величезний отвір нефа. В 1130 р. собор Дарема був перекритий кам’яним нервюрним склепінням. Вперше стіни і склепіння були зорово об’єднані і зроблені з одного матеріалу. Собор Дарема вважається першим у Європі храмом, в якому був здійснений цей технічний переворот.

Голова з дзьобом

Голова з дзьобом

Стилізовані зображення птахів, звірів, іноді осіб часто зустрічаються в архітектурі XII ст. По всій видимості, цей мотив прийшов зі скандинавської архітектури.

Приміщення капітулу. Брістоль

Приміщення капітулу. Брістоль

  Це склепінчасте приміщення в Брістолі прикрашене ярусами глухої аркади і сітчастим орнаментом (що повторює ромбоподібний узор). Сітчастий орнамент може мати форму квадратів, листя або луски.

План собору. Кентербері

План собору. Кентербері

У будівлі собору був центральний і бічні нефи, хори і бічні проходи. Трансепт перетинав центральний неф, до нього примикали невеликі капели, присвячені Діві Марії і святим.

Консольний карниз. Церква в Ромсі (XII ст.)

Консольний карниз. Церква в Ромсі (XII ст.)

Виступаючий ряд кладки, часто розташований під навісом даху який спирається на кам’яні блоки, називають консольним карнизом. Консолі можуть бути розташовані як на внутрішній, так і на зовнішній стороні будівлі. Консолі зазвичай прикрашали вирізаними з каменю фігурками тварин і гримасами людських обличчь.

Штабик

Штабик

Штабиком називають орнамент з короткими виступаючими квадратами або циліндрами.

Дверний отвір. Церква в Іффлі (бл. 1140р.)

Дверний отвір. Церква в Іффлі (бл. 1140р.)

Перевантаженість орнаментом характерна для кінця XII ст., коли використовувалися і зигзаг, і сітчастий орнамент, і розетки, і капітелі з оповідальними зображеннями (як з світського життя, так і релігійного змісту: від вершників, що боряться до Самсона, що роздирає пащу лева).

Хрестове склепіння. Собор. Глостер

Хрестове склепіння. Собор. Глостер

Криптою називають підземне приміщення церкви, що знаходиться найчастіше під хором у східній частині будівлі. Ця крипта собору в Глостері має кам’яне хрестове склепіння, утворене двома циліндричними склепіннями, пересічними під прямим кутом. Уздовж внутрішньої сторони розташований орнамент у вигляді подвійного шеврона.

Капітель з орнаментом «жорсткий лист». Оксфорд

Капітель з орнаментом «жорсткий лист». Оксфорд

Капітелі з різьбленим листяним орнаментом характерні як для романського, так і для готичного стилів. Стилізований листяний орнамент походить від аркуша аканта, популярного класичного мотиву.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *