Статті

Англія: готика у світській архітектурі

Опубліковано: Жовтень 19, 2013 302

Готичний стиль у світській архітектурі Англії був поширений так само широко, як в церковній, але з часом вимоги до подібних будівель змінювалися, вони перебудовувалися або зносилися, і тому до нашого часу їх збереглося мало. У ранніх зразках функціональність панувала над формою, і церковна готика зазнавала змін, щоб вписатися в світський контекст. В цілях безпеки скорочувалася кількість дверей і вікон, які, до того ж, піднімалися вище від землі, оскільки рясне скління на нижніх рівнях було неприпустимо. Додаткові архітектурні засоби були потрібні для оформлення таких елементів, як каміни, димоходи, кухонні і житлові приміщення.

Феодальний маєток: Замок Стоксей (заснований в 1285 р.)

Феодальний маєток: Замок Стоксей (заснований в 1285 р.)

Майже всі англійські феодальні маєтки мають схожу форму, практично не зустрічається в європейській архітектурі: великий центральний зал (тут позначений високими вікнами), до якого прилягають панські покої з одного боку і службові приміщення з іншого. У маєтку Стоксей, Шропшир, є також захисна вежа, а колись воно було оточене фортечною стіною з ровом.

Оборонна споруда: Маркенфілд-Холл (початок XIV ст.)

Оборонна споруда: Маркенфілд-Холл (початок XIV ст.)

У Маркенфілді, Йоркшир, центральний зал розташований на другому поверсі, що дозволяє підняти його великі арочні вікна високо над землею. Всі інші вікна та двері відрізняються невеликими розмірами.

Амбразури

Амбразури

Парапети оборонних споруд часто нависали над поверхнею стіни, утворюючи осередки, крізь які можна було направляти зброю на нападників. Такі осередки називалися амбразурами.

Задня кімната, Саттон-Кортні (бл. 1330р.)

Задня кімната, Саттон-Кортні (бл. 1330р.)

Зазвичай така кімната прилягала до центрального залу на рівні другого поверху з боку панських покоїв; це було приміщення із загратованими вікнами і вогнищем, куди могли віддалитися феодал і його сім’я.

Димоходи й вентиляційні вежі

Димоходи й вентиляційні вежі

Щоб опалювати приміщення і готувати їжу необхідний був вогонь; відповідно, щоб дати вихід диму, були потрібні димоходи та вентиляційні вежі – якщо вогнище було відритим. Вентиляційні башти прикрашались відповідно до вимог моди, як це видно на прикладах, що датуються XIII – XIV століттями.

Центральний зал, Саттон Кортні

Центральний зал, Саттон Кортні

Центральний зал служив одночасно і передпокоюєм, і вітальнею, і їдальнею. В протилежному його кінці, за перегородкою, зазвичай розміщувалася кухня.

Гвинтові сходи

Гвинтові сходи

Внутрішні гвинтові сходи розташовувалися в спеціальних башточках або прямо в товщі стін. Їх робили дуже вузькими, а напрямок ступенів за годинниковою стрілкою знизу вгору давало перевагу захисникам замку, які билися правою рукою.

Камін. замок Ейдон

Камін. замок Ейдон

Центральний зал в замках раннього середньовіччя зазвичай опалювався за допомогою відкритого вогнища, в інших же приміщеннях були каміни, як, наприклад, цей із замку Ейдон в Нортумберленді.

Баштова споруда: Замок Ленглі (XIV ст.)

Баштова споруда: Замок Ленглі (XIV ст.)

Якщо замок, подібний замку Ленглі в Нортумберленді, повинен був постійно бути готовий до нападу, будівельники, не обмежуючись зовнішніми оборонними спорудами, робили стіни крутими, а кількість вікон і дверей зводили до мінімуму.

Горгульї

Горгульї

Горгульї були популярною деталлю готичної архітектури; це закінчення водостоків, які виступають з даху будівлі. Зазвичай їх виконували у формі гротескних фігур, людських або звірячих, з відкритих ротів яких виривалася вода.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *