Статті

Англія: інтер’єри в стилі прикрашеної готики

Опубліковано: Жовтень 18, 2013 149

Стрілчасті арки стали одним з характерних елементів англійської прикрашеної готики. Вони розташовувалися і на фасадах і в інтер’єрах. З них складалися портали будівель. Зусилля архітекторів зосередилися не стільки на конструктивній, скільки на декоративній стороні архітектури. Стіни практично зникли. Їх замінили решітка вікон і арочні отвори, склепіння придбали складний арочний малюнок. Характерне для цього часу віялоподібне склепіння – це нервюрне склепіння, в якому нервюри виходять з одного кута, утворюючи малюнок, який нагадує віяло. Різьблене листя, що служило, зокрема, для прикраси капітелей, стало більш складним і менш стилізованим, ніж раніше, і прикраси, якщо їх використовували, були багатшими.

Чотирьохлисткова квітка. Собор

Чотирьохлисткова квітка. Собор

У цьому соборі XIV ст. арки і простір над ними були прикрашені орнаментами, в тому числі у вигляді чотирилисників. Такий орнамент характерний як для прикрашеної готики, так і для перпендикулярної.

Ранній прикрашений стиль. Собор. Лічфілд

Ранній прикрашений стиль. Собор. Лічфілд

Неф собору прикрашений геометричним ажурним візерунком, його опори з пучками колон покриті ромбоподібним орнаментом.

Зал капітулу. Собор. Уельс

Зал капітулу. Собор. Уельс

Зал капітулу – багатогранні в плані споруди, прибудовані до трансепту, – характерна риса англійської готики. Цей зал знаменитий ажурною кам’яною кладкою віконних плетінь, віяловими склепіннями з різьбленими замковими каменями, двоярусним порталом і сходами.

Апсида. Собор Св. Трійці. Халл

Апсида. Собор Св. Трійці. Халл

На відміну від континентальних церкв, апсиди англійських соборів мали переважно прямокутне завершення. У даному випадку можна бачити складний візерунок гратів східного вікна.

Листяний орнамент. Йорк-Мінстер

Листяний орнамент. Йорк-Мінстер

Листяний орнамент часто грунтувався на реальних формах листя, як і в даному випадку. Проте застосовувався і стилізований орнамент, більш характерний для ранньої готики.

Пасхальна гробниця, Стентон Сент-Джонас.

Пасхальна гробниця, Стентон Сент-Джонас.

Виступаюча арка з орнаментом «кінчик зуба» і листоподібними виступами, розташована в нижній частині цієї оксфордширської церкви, під час Великодня символізує гробницю Христа.

Надгробок. Собор. Глостер

Надгробок. Собор. Глостер

Надгробок Едуарда II зображує короля, лежачого на смертному ложі. Над статуєю підіймається балдахін з білого алебастру.

Дерев'яне перекриття

Дерев’яне перекриття

У деяких випадках використовували дерев’яні перекриття. Вони представляли собою масивну дерев’яну конструкцію. Іноді дерев’яна основа могла бути прикрашена ажурним кам’яним різьбленням.

Седілі, Графтон-Андервуд.

Седілі, Графтон-Андервуд.

Потрійні сидіння, або седілі, розташовані в південній стіні прибудов, були призначені для священика, його декана і субдекана. Часто седілі поєднувалися з пісціною – кам’яним басейном, в якому мили посуд для причастя або меси.

План капели Св. Стефана. Вестмінстер

План капели Св. Стефана. Вестмінстер

Стіни капели практично були замінені вікнами з кам’яними гратами і арками. Тут уже помітне тяжіння до прямих ліній, характерне для прямолінійної готики.

Зірчасте склепіння. Капела Св. Стефана

Зірчасте склепіння. Капела Св. Стефана

Збережене склепіння капели – один з ранніх прикладів зірчастого склепіння. Тип склепіння, виник період прикрашеної готики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *