Статті

Англія: пізньоготична світська архітектура

Опубліковано: Жовтень 21, 2013 136

З середини XIV ст. почала бурхливо розвиватися світська архітектура. Саме до цього періоду відноситься більшість коледжів Оксфорда і Кембриджа і велике число багатих житлових будинків і замків. План замків залишався не змінним. Зросло значення палацової будівлі в замку. Незважаючи на війну Червоної та Білої троянди, захисна функція архітектури не стояла більше на першому місці.

Багатокутні вікна. Віндзорський замок

Багатокутні вікна. Віндзорський замок

Складні багатокутні вікна, які опиралися на консолі у верхній частині башточок, з’явилися у Віндзорському замку за Генріха VII. Їх конструкція демонструє невичерпну винахідливість англійської готики.

Коледж. Ітон (розпочатий в 1451 р.)

Коледж. Ітон (розпочатий в 1451 р.)

Будівлі коледжу були розташовані навколо внутрішніх двориків і мали багато спільного з будинком знаті. У них були капели, житлові приміщення. Біля входу розташовувалася сторожка.

Панський будинок

Панський будинок

Середньовічний план все ще лежав в основі пізніших панських будинків. Все ще використовувалися зубчасті стіни, башти і башточки, але тепер вони грали чисто декоративну роль. Збереглися внутрішні дворики і сторожка біля входу. На ілюстрації показаний будинок з безліччю камінних труб, з модним в той час ромбоподібним або сітчастим цегляним візерунком.

Еркер

Еркер

Це вікно-еркер-характерна прикраса будівлі XIV ст.

Еркер. Комптон Уінейтс

Еркер. Комптон Уінейтс

Велике вікно-еркер, висвітлює найчастіше головний зал будинку, іноді кабінет, з’явилося в період перпендикулярної готики. Цей еркер має типові риси перпендикулярного стилю: ажурні панелі, зубчастий парапет, характерні і для церковних споруд.

Будівля коледжу. Оксфорд (розпочата в 1427 р.)

Будівля коледжу. Оксфорд (розпочата в 1427 р.)

При будівництві великих приміщень коледжів використовувався досвід монастирського будівництва. Це склепіння, вікна, ажурне різьблення нагадують декор церкв.

Маркеткрос. Чічестер (розпочатий в 1501 р.)

Маркеткрос. Чічестер (розпочатий в 1501 р.)

Багатокутні склепінчасті будівлі будували на ринкових площах як укриття і місця зборів. Маркеткрос в Чічестері особливо розкішно прикрашений.

Сторожка. Оксфорд

Сторожка. Оксфорд

В численні житлові та світські будівлі можна було увійти лише через ворота зі сторожкою, часто багато прикрашені. У тому випадку, якщо будинок був розташований в межах міста, як у прикладі на ілюстрації, такі ворота набували форму вежі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *