Статті

Англія: прикрашена готика

Опубліковано: Жовтень 18, 2013 181

Прикрашена готика переважала в Англії приблизно в 1290-1350 рр.. Як видно з назви, для цього стилю в цілому характерна велика кількість прикрас і декоративної структури. Будинки, побудовані в цей період, дуже різноманітні. Деякі з них-з великими і високими вітражами, інші подібні з ранньою англійською готикою у своїй стриманості і строгості. Різноманітна і кам’яна різьба, для якої характерні різноманітні орнаменти: геометричний, сітчастий і рослинні візерунки, які розбивали вікна на все більшу кількість складових частин.

Башта. Блоксом

Башта. Блоксом

Ця вежа – характерний приклад прикрашеної готики. Вона завершується гострим шпилем, має діагонально розташовані кутові башточки і велика кількість різьбленого декору.

Фіал пінакля

Фіал пінакля

Кутові контрфорси закінчувалися пірамідальними башточками-пінаклями і декоративним фіалом у вигляді різьбленого шпиля. Деталі, які характерні для прикрашеної готики.

Консольний карниз. Блоксом

Консольний карниз. Блоксом

Консольним карнизом називають виступаючі кам’яні блоки, або консолі, що підтримують вищерозташовану кладку. У даному випадку такий карниз багато декорований складним орнаментом.

Елінор-Крос. Нортгемптон

Елінор-Крос. Нортгемптон

Одне з найбільш ранніх творінь прикрашеної готики – каплиця з хрестом, у Нортгемптоні, побудована в 1290-і рр.. на шляху, по якому везли тіло дружини Едуарда I, Елеонори Кастильської.

Орнамент

Орнамент

Цей орнаментальний мотив – трилисник, вписаний в коло, характерний для прикрашеної готики. Він становив фризи і часто прикрашав дверні прорізи. Дверні отвори цього часу були не такими глибокими, як у період ранньої готики.

Ажурне різьблення. Сент-Мері. Челтнем

Ажурне різьблення. Сент-Мері. Челтнем

Складні форми з безліччю звиваючихся ліній характерні для прикрашеної готики, як у цьому круглому вікні-троянді.

Ажурне різьблення. Іртлінгборо

Ажурне різьблення. Іртлінгборо

У вікнах, що відносяться до пізньої прикрашеної готики, пересічні арки спираються на тонкі колонки, більше схожих на прути. Часто використовується мотив трилисника або квітки з чотирма пелюстками.

Орнамент «кінчик зуба». Собор. Лінкольн

Орнамент «кінчик зуба». Собор. Лінкольн

Такі загострені виступи стали звичайним мотивом періоду прикрашеної англійської готики і використовувалися для створення різних форм у ажурній різьбі вікон та інших прикрасах.

Геометричний гратчастий орнамент

Геометричний гратчастий орнамент

До кінця XIII ст. середники придбали форму тонких прутів грат (звідси назва орнаменту). У верхній частині вікна вони утворювали мережу або перехрещені геометричні форми.

Крабб

Крабб

Декоративна деталь у вигляді листя або квітів, що прикрашає пінаклі та інші елементи готичних будівель.

Листоподібний орнамент

Листоподібний орнамент

У тих випадках, коли орнамент «кінчик зуба» утворював форму, близьку до кола, його називали листоподібним (трилисник, чотирилисник і т.д.). У цьому трикутному вікні вписані три трилисника.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *