Статті

Архаїка

Опубліковано: Вересень 9, 2013 136

VIII і VII ст. до P. X. бачили відродження мистецтв, яке послідувало за періодом, часто званим «темними століттями», що почався після падіння Мікен в XII ст. до P. X. Спочатку архаїчний храм був невеликим будинком з однією кімнатою, обробленою висушеною на сонці цеглою. Він сприймався як житло бога. Вівтар знаходився зовні і використовувався для жертвоприношень тварин. Колони з’явилися спочатку в інтер’єрах, потім на фасадах, а до кінця VII ст. до P. X. вже склався перестиль-храм, з усіх боків обнесений рядами колон, – основний тип грецького храму.

Конструкція даху

Конструкція даху

У грецькій архітектурі дерев’яні поздовжні балки підтримували важкі поперечні, які, у свою чергу, несли розпір похилих балок даху. Такий дах не міг перекрити великий простір без внутрішніх опор-колон. Пізніше елементи цієї балочної конструкції були переведені на камінь.

Ксоанон

Ксоанон

Можливо, що грецькі храми походять від примітивних хатин, які будувалися для грубої дерев’яної статуї божества, відомої як ксоанон. Переважна більшість храмів була направлена зі сходу на захід, щоб сонце освітлювало статую.

Система балковиого перекриття

Система балковиого перекриття

Основний принцип грецької архітектури-стійко-балочна система, де горизонтальні балки (перемички) підтримувалися колонами (стовпами). Арочна система греками не використовувалася.

Інтерколумній

Інтерколумній

Інтерколумній – проліт між колонами.
Вітрувій – автор I ст. до P. X. – виділив п’ять головних варіантів інтерколумніів: пікностіл, де колони розташовувалися на відстані 1,5 діаметра один від одного; сістіль – 2 діаметра; евстіль – 2,5 діаметра; діастіль – 3 діаметра і ареостіль, в якому колони розташовувалися «далі ніж слід» (4 діаметра).

Походження тригліфів

Походження тригліфів

Більшість деталей класичної архітектури пішло від стоічно-балкової системи. Гарний тому приклад – тригліф, характерний для доричного ордера. Як повідомляє Вітрувій, кінці дерев’яних балок обрізалися і прикрашалися дошками, пофарбованими синім воском

Внутрішня колонада

Внутрішня колонада

В інтер’єрах архаїчних храмів часто зустрічаються ряди колон, що підтримують стелю і дозволяють використовувати поперечні балки. Інша характерна риса ранніх храмів – широкий інтерколумній і подовжені пропорції. Храм Аполлона в Фермосі VII ст. до P. X. -однин з перших храмів з перистилем.

Стереобат

Стереобат

Храми будувалися на кам’яній платформі відомої як стереобат. Вона зазвичай мала три щабля. Верхній, на якому спочивали колони, називається стилобат.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *