Статті

Архітектура після Юстиніана

Опубліковано: Жовтень 13, 2013 199

У Візантії ніколи більше вже не було побудовано настільки грандіозного собору, як Св. Софія. Після смерті Юстиніана в 562 р. імперія втратила частину своїх територій. У VIII ст. на заході стало зростати значення франків. Завоювання Карла Великого привели до створення великої імперії, і в 800 р. папа проголосив його імператором. Вірячи в те, що занепад Візантійської імперії є результатом божественного гніву через шанування ікон, імператор Лев III ст. 726 р. почав іконоборчий рух. Церкви розписувалися тепер листяними і геометричними орнаментами, хрестами. Аскетичність була характерна і для зовнішнього вигляду храмів. Церкви будувалися маленькі, домінували купольні базиліки і хрестово-купольні храми.

План Св. Софії

План Св. Софії

Це типова хрестово-купольна церква, її хрестоподібна в плані центральна частина відокремлена від крайніх бічних нефів аркадами, які спираються на стовпи і колони. Таке чергування різних опор характерно для ранньовізантійської архітектури. У східній частині розташовані три апсиди.

Хрестово-купольна церква Св. Софії в Салоніках (780-і рр..)

Хрестово-купольна церква Св. Софії в Салоніках (780-і рр..)

Хрестово-купольний тип церкви був дуже поширений протягом довгого часу після смерті Юстиніана. Купол спирається на чотири стовпи, а перекриті циліндричними склепіннями кінці хреста майже однакові. Цей центральний об’єм був оточений бічними нефами і нартексом-галереєю.

Церква Св. Миколая. Міра (VIII ст.)

Церква Св. Миколая. Міра (VIII ст.)

Як і церква Св. Ірини в Константинополі, церква Св. Миколая у Мірі є купольною базилікою. Посилилась центричність плану. Акцент зроблений на підкупольний простір з арками і стовпами, що підтримують купол, і бічними нефами-галереями.

Цегла та тесаний камінь

Цегла та тесаний камінь

Кладка часто складалася не з суцільної цегли, а перемежовувалася рядами тесаного каменю. Цією технікою користувалися в Константинополі з V ст. Іноді це були поодинокі ряди тесаного каменю.

Хрестові склепіння Св. Софії

Хрестові склепіння Св. Софії

У Св. Софії в Салоніках за західними стовпами, що підтримують купол, знаходяться невеликі бічні нефи, перекриті хрестовим склепінням. Хрестові склепіння не були візантійським винаходом. Два перехрещені циліндричні склепіння утворюють хрест.

План з трьома апсидами. Дере-Асі. Лікія (VIII ст.)

План з трьома апсидами. Дере-Асі. Лікія (VIII ст.)

Візантійська літургія була остаточно встановлена ​​у VII-VIII ст., і план церкви часто включав три апсиди-центральну і дві бічні. У південній розташовувався дяконник, тут зберігалась Євангелія, в північній-жертовник, де готувалося причастя.

Інтер'єри

Інтер’єри

Відповідно до аскетичності часу інерьер Св. Софії досить проста в порівнянні з церквами VI ст.: стіни і стовпи важкі, прорізи вікон і аркад маленькі.

Зовнішній вигляд

Зовнішній вигляд

Зовнішній вигляд Св. Софії, як і юстиніанових будівель простий, її пропорції тяжіють до квадрату. Низький барабан прорізаний вікнами, напівкругла апсида багатокутна зовні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *