Статті

Бароко Північної і Центральної Європи

Опубліковано: Грудень 3, 2013 365

Стиль бароко поширився в Північній і Центральній Європі в кінці XVII ст. Тут зіткнулись римське бароко і французький класицизм. Палаци Праги, Відня та Стокгольма в плані нагадують французькі, але розкішна скульптура, яка підкреслює пластичність фасаду, споріднена римському бароко. У ХІІІ ст. південь Німеччини та Австрії взяв за зразок церкви італійського бароко. Були популярні багаті скульптурні фасади, з буквальним цитуванням античних римських мотивів, що відображало роль Риму як релігійної столиці. До 1800-их рр.. Відень і Прага лідирували в тому, що стало називатися міжнародним стилем бароко.

Палац Клам-Галлас. Прага (1791 р.)

Палац Клам-Галлас. Прага (1791 р.)

Багатство важких прикрас під’їздів з рисами римської пластичності поєднується з Версальським стилем в обробці інтер’єрів.

Королівський палац. Стокгольм (1697-1771 рр..)

Королівський палац. Стокгольм (1697-1771 рр..)

Побудований Нікодимом Тессином для Карла XII, королівський палац у Стокгольмі є прикладом палаців, які стали популярними в Європі у XVIII ст. Великий внутрішній дворик з входом із чотирьох сторін, паркова тераса, розташована між двома виступаючими крилами, і фасад, нагадують Люксембурзький палац, Лувр і Версаль.

Атланти

Атланти

Улюбленим бароковим мотивом є атланти. Ці гігантські м’язисті зігнуті фігури підтримують арки, балкони. Зазвичай атланти розташовувалися парами.

План. Церква Св. Карла Борромея. Відень (1715-1737 рр..)

План. Церква Св. Карла Борромея. Відень (1715-1737 рр..)

На плані видно центральний купольний простір овальної форми, з ясно вираженою поздовжньою віссю. Величний фасад з портиком, приховує справжні розміри церкви яка знаходиться за ним.

сторичний фасад. Церква Св. Карла Борромея

сторичний фасад. Церква Св. Карла Борромея

Еклектичний стиль церкви став результатом використання античних мотивів. Фасад прикрашений двома гігантськими колонами, які нагадують колону Трояна в Римі і монументальним храмовим портиком. Крила фасаду нагадують крила собору Св. Петра. Загальна композиція є спробою відтворити біблійний храм Соломона.

Церква Коллегіенкірхе. Зальцбург (1696-1707 рр..)

Церква Коллегіенкірхе. Зальцбург (1696-1707 рр..)

Ордену бенедиктинців були потрібні церкви, які відрізнялися б за стилем від єзуїтських церкв Південної Німеччини. Проект Фішера фон Ерлаха заснований на бароковій овальній формі. Фасад являє собою опуклий овальний обсяг з розкішними фланговими вежами в стилі Борроміні. Над ними розташовані гігантський ордер, високий купол і овальні вікна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *