Статті

Базиліка

Опубліковано: Вересень 16, 2013 134

Християнство було офіційно визнано в 313 р., коли римський імператор Костянтин, видав Міланський едикт. До 326 р. воно стало офіційною релігією Римської імперії. Візантія, східна частина Римської імперії з новою столицею, Константинополем (нині – Стамбул), простяглася від Мілана і Кельна на заході, до Сирії на сході, Греції та Єгипту на півдні. Християнство мало потребу в нових архітектурних формах, але спочатку була використана антична базиліка з прямокутним залом для зборів, яка могла служити для різних суспільних цілей і не була пов’язана з язичництвом. Вона прекрасно підходила для християнських богослужінь.

План базиліки Св. Петра. Рим (319-322 рр..)

План базиліки Св. Петра. Рим (319-322 рр..)

Базиліка Св. Петра побудована у Римі при Костянтині над могилою св. Петра. Цей п’ятинефний храм з великим трансептом і нартексом був орієнтований із заходу (де перебувала апсида) на схід.

Атріум та фасад базиліки Св. Петра. Рим

Атріум та фасад базиліки Св. Петра. Рим

Атріум – це великий перістільний двір, розташований перед входом. За ним знаходилися широкі сіни, або нартекс, куди допускалися віруючі, які ще не прийняли хрещення.

Трансепт. Базиліка Св. Димитрія в Салоніках (V ст.)

Трансепт. Базиліка Св. Димитрія в Салоніках (V ст.)

Трансепт – поперечний неф між апсидою та простором поздовжніх нефів. У плані перетин трансепта і нефа утворює латинський хрест.

План базиліки

План базиліки

Базиліка була звичайною прямокутною в плані, з напівкруглою апсидою зі східного боку і входом – із західного. У апсиді розташовувався вівтар. Інтер’єр базиліки ділився двома рядами колон на три нефи.

Зовнішній вигляд

Зовнішній вигляд

Зовнішній вигляд ранньохристиянських базилік був надзвичайно простим, наприклад фасад базиліки Св. Петра.  Це також відноситься і до храмів Близького Сходу, наприклад, церкви V ст. в Турманіні. Вона типова для Сирії, з широкою аркою входу і двома з’єднаними колонадою вежами над західним фасадом.

Матеріали

Матеріали

Стіни базилік зазвичай були з цегли або цегли і бетону що перемежовуються з облицюванням з каменю.

Пізні базиліки

Пізні базиліки

Тип будівель у вигляді базиліки виявився дуже зручним для церковної архітектури. Він використовувався як у ранніх християнських спорудах, так і в пізніх, як у римських, так і у візантійських.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *