Статті

Бетон і його фізико-механічні властивості

Опубліковано: Грудень 15, 2013 261
Приклад перевірки бетонної суміші

Приклад перевірки бетонної суміші

Бетон – це штучний камінь, отриманий в результаті затвердіння суміші з в’яжучого (цемент), заповнювачів (пісок, щебінь) і води. Бетонна суміш до затвердіння залежно від водоцементного відношення (В/Ц), може перебувати в злегка вологому стані (жорсткий бетон) з В/Ц = 0,3/0,4, в тістоподібному (пластичний бетон) з В/Ц = 0,5/0,6 або в рідкому (литий бетон) з В/Ц = 0,7/0,9. Консистенція суміші приймається у відповідності зі способом транспортування і укладання бетонної суміші в опалубку і необхідною міцністю бетону. Консистенція бетонної суміші вимірюється осадкою конуса, відформованого з прийнятої суміші (ДСТУ 10181-62).

При замішуванні сухої бетонної суміші водою, цемент і вода перетворюються в студнеподібний цементний клей – гель, який обволікає при перемішуванні окремі зерна заповнювача. Поступово твердіючи, гель пов’язує зерна заповнювача і перетворює суміш у тверде мікропористе тіло – бетонний камінь. При цьому частина води (близько 20%) витрачається на хімічну реакцію розкладання цементу, зайва ж вода (вільна) випаровується. У результаті в бетоні залишаються частково заповнені водою і повітрям мікропори, які зменшують щільність і знижують міцність бетону.

Бетонна суміш в свіжо перемішаному стані повинна легко укладатися в форми, а по затвердінні – мати міцність – марки, зазначеної інженером-конструктором, Легкоукладуваність суміші забезпечується інженером-технологом. Технолог враховує оснащеність бетонного заводу обладнанням, необхідним для укладання й ущільнення бетону.

Бетон неоднорідний за своєю внутрішньою структурою, так як зерна заповнювача (пісок і щебінь) різні за розмірами, напрямку розташування частинок, за твердістю та модулю пружності. Неоднорідність будови бетону і його капілярно – пориста структура створюються в процесі твердіння. Неоднорідність структури робить великий вплив на основні будівельні характеристики бетону – міцність і деформативність.

До бетону як будівельного матеріалу пред’являються різні вимоги: міцність (елементи, що працюють на центральний, позацентровий стиск або вигин), міцність і водонепроникність (гідротехнічні та санітарно-технічні споруди) теплотехнічні вимоги (огороджувальні конструкції) і т. д. Відповідним підбором складу суміші і її обробки при твердінні можна отримати бетон з необхідними в залежності від його призначення основними властивостями – міцністю, деформативністю, водонепроникністю та ін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *