Статті

Близький Схід : Рання ісламська архітектура

Опубліковано: Жовтень 9, 2013 358

Іслам , одна з трьох головних світових релігій , був заснований пророком Мухаммедом , який народився в Мецці в 570 р. і помер тут же в 632 р. Ісламська архітектура виникла в VII ст. на Близькому Сході , і потім разом з релігією проникла в інші країни. Величезна роль релігії підкреслювалася будівництвом мечетей , які з часом отримали свою канонічну форму. Мечеті найчастіше представляли собою квадратний або прямокутний двір з аркадою , колонний молитовний зал , мінарети . Стрілчасті арки , куполи , вишуканий зовнішній декор – все це асоціюється з ісламським стилем.

Стрільчасті арки. Мечеть Акса

Стрільчасті арки. Мечеть Акса

Колони цієї мечеті з’єднані арками. Всі арки загострені вгорі – це приклад раннього використання стрілчастої арки.

Кааба. Мекка

Кааба. Мекка

Власна мечеть пророка Мухаммеда в Мецці була перебудована після його смерті. Вона майже кубічного обсягу, з кам’яними стінами і плоским дахом, підтримуваний колонами. Головна мусульманська святиня, чорний камінь, лежить в центрі мечеті.

Мечеть Акса. Єрусалим (бл. 637 р.)

Мечеть Акса. Єрусалим (бл. 637 р.)

Мечеть була побудована халіфом Омаром в Єрусалимі одночасно з мечеттю Куббат-ас-Сахра. Це одна з найбільш ранніх ісламських мечетей. У 691 р. вона була розширена Аль-Велідом: з’явився великий зал з колонами.

Зовнішня зубчаста стіна

Зовнішня зубчаста стіна

Цей геометричний зубчастий малюнок верхньої частини зовнішньої стіни є прекрасним завершенням.

Рання ісламська арка. Деталь колони

Рання ісламська арка. Деталь колони

Форми арок були різноманітні: стрілчата, підковоподібна, стрілчато – підковоподібна, трьох-і багатолопастна та ін . Капітелі колон оздоблювали різьбленим стилізованим рослинним орнаментом. Поверхні стін оздоблювали арабесками.

Аркади

Аркади

Сектори перетину аркад мають молитовний хол зліва. Аркади зі стрілчастими арками базуються на масивних стовпах з напівколонами. Ці арки-одні з найбільш ранніх стрілчастих арок в історії архітектури.

Зовнішній дворик. Мечеть Ібн-Тулуна. Каїр

Зовнішній дворик. Мечеть Ібн-Тулуна. Каїр

Мечеть оточена з трьох сторін зовнішнім двором-заїда. Аркада її нефів спирається не на колони, а на пілястри. Одна з найбільш вражаючих рис ісламської архітектури – її зосередженість на внутрішньому просторі, а не на зовнішньому.

Віконні решітки

Віконні решітки

Різьблені мармурові віконні решітки з вишуканими геометричними візерунками були характерною рисою ранніх мечетей. Такі ж решітки використовувалися в будинках, щоб захистити приміщення від світла і пилу.

План мечеті Ібн-Тулуна (876-879 рр.)

План мечеті Ібн-Тулуна (876-879 рр.)

Ця рання мечеть в Каїрі включала вже всі основні елементи, характерні для більш пізніх мечетей: квадратний двір, оточений аркадами, з додатковими коридорами, молитовний зал з п’ятьма проходами і мінарет. Прикрашений куполом фонтан для обмивання знаходився в центрі двору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *