Статті

Близькосхідні ісламські мечеті, мавзолеї, медресе

Опубліковано: Жовтень 10, 2013 214

Перша ісламська мечеть представляла собою простий навіс у дворі оселі Мухаммеда. Молільники звертаються обличчям до Мекки, шанованій святині мусульман. Відповідним чином орієнтуються і мечеті. Потрібний напрямок вказує ніша – міхраб, увінчана аркою. У соборних мечетях крім міхрабу є ще й дерев’яна ступінчаста кафедра-мімбар. Вона з’явилася вже в ранніх мечетях. Для правителів і намісників поблизу міхрабу виділяється дерев’яна гратчаста огорожа. Ці основні риси мечеті склалися до кінця VII ст., пізніше були доповнені обширним двором і мінаретом – вежі, з якої мусульман закликали на молитву словами: «Немає Бога, крім Аллаха, і Муххамед пророк його». У дворі мечеті був басейн для обмивання перед молитвою. Мечеті були релігійним, соціальним і політичним центром ісламської життя.

Мечеть султана Хасана. Каїр (1356-1363 рр..)

Мечеть султана Хасана. Каїр (1356-1363 рр..)

Це величезний ансамбль мечеті, медресе і усипальні. Двір з чотирьох боків оточений склепінчастими айванами. У дворі знаходиться медресе чотирьох толків ісламу, кожне зі своїм відкритим подвір’ям.

Фасад і поперечний розріз мечеті султана Хасана

Фасад і поперечний розріз мечеті султана Хасана

Мавзолей султана був квадратним у плані, з куполом, фланкований з двох боків високими мінаретами. Приміщення медресе були розташовані на дев’яти поверхах будівлі. Поперечний розріз показує високу кімнату ліворуч і відкритий двір у центрі з фонтаном під куполом на мармурових колонах.

Усипальниця

Усипальниця

Двері по обидві сторони міхрабу ведуть в усипальницю, оброблену мармуром. Її розписний купол спирається на сталактитові вітрила. Стіни усієї мечеті були облицьовані мармуром.

Поперечний розріз мечеті і медресе султана Хасана

Поперечний розріз мечеті і медресе султана Хасана

Відкритий центральний двір обнесений стінами з нішами. Міхраб – найбільша ніша в стіні, що вказує напрямок на Мекку. За ним розташована усипальниця султана.

Фонтан для обмивань

Фонтан для обмивань

Великий фонтан для обмивань, які здійснювали перед входом в зал молитов, розташований в центрі двору. Фонтан під купольним навісом є окрасою двору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *