Статті

Чайті

Опубліковано: Серпень 18, 2013 156

Найбільш шанованими буддійськими будовами Індії були чайті. Це невеликі храми-молитовні, розташовані поруч зі ступами, в яких збиралися віруючі. За своїм значенням їх можна порівняти з романськими і готичними церквами. Чайті, в основному, вирубувалися в скелі. Деякі чайті мали апсиду з торцевого кінця. Найбільш ранній зі збережених храмів відноситься до II ст. до P. X. Його будівельники, можливо, були натхненні прикладом штучних печер Персії та Малої Азії. Внутрішній простір чайтьи було зазвичай розділено двома рядами колон на основний і бічні нефи. Ступа і чайті, споруджені по обітниці, були обгороджені, а всередині огорожі проходила доріжка, по якій здійснювали обхід з молитвою.

Фронтон

Фронтон

Фронтони перших чайті, вирубаних у скелях, були дерев’яними. На фасаді була одна або кілька дверей і вікно, яке пропускало верхнє світло. Хоча фронтон даної чайті втрачений, в камені залишилися отвори для кріплення. Пізніші фронтони вирізалися в камені.

Ранні чайті

Ранні чайті

Перші чайтьи, швидше за все, будувалися з дерева, і жодна з них не збереглася. Але до нас дійшли їх зображення, наприклад, наведений тут малюнок. Схожі будови, що відносяться до II-III ст.

Вікно чайті

Вікно чайті

Головне вікно, або сонячне вікно, є невід’ємним архітектурним елементом чайті. Через нього проникали всередину потоки сонячного світла. Підковоподібна форма вікна стала повторюваним мотивом фасадів і використовувалася будівельниками протягом багатьох століть.

Дах чайті

Дах чайті

Як правило, чайті мали циліндричне склепіння, яке спиралося на стовпи. Тут представлений внутрішній вигляд чайті в Аджанте. Високий центральний неф був оштукатурений і майстерно розписаний.

Чайтья. Карлі (I ст. До P. X.)

Чайті. Карлі (I ст. До P. X.)

Ця чайті висічена в скелі, але в ній збереглися дерев’яні крокви, прикріплені до кам’яної стелі. Його план слідує усталеною схемою: зал, розділений двома рядами колон, зі ступою в торцевому кінці.

Ступа

Ступа

Ступи, що стоять в інтер’єрі чайті, часто були вирубані в камені і багато прикрашені. Світло, що проходило через головне вікно, падало прямо на ступу, залишаючи інтер’єр у напівтемряві. У даному випадку, ступа має двухярусну основу у вигляді барабана, і майстерно виконаної дерев’яної парасольки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *