Статті

Етруски: інші споруди

Опубліковано: Вересень 7, 2013 169

Етруски, як ми знаємо з творів Вітрувія, римського архітектора та інженера I ст. до P. X., розробили свій тип храму, який, хоча і був заснований на грецькій традиції і східних прикладах, був досить-таки своєрідним. Храми були зазвичай з сирцевої цегли (стіни) і дерева (колони, портики, перекриті), хоча пізніше стали використовувати й камінь. Головний фасад зазвичай орієнтований на південь. Храм розташовувався в центрі міста на площі, на якій знаходився вівтар. Етруски також були майстерними інженерами і будували численні мости і акведуки. У зв’язку з необхідністю оборонятися, міста, починаючи з IV ст. до P. X., обносили міцними стінами з воротами. Найбільш відомі з збережених воріт знаходяться в Перуджі (бл. 300 р. до PX), Вольтерре (бл. 300 р. до PX) і Нових Фалеріях (бл. 250 р. до PX).

Анти

Анти

У трехцелловому храмі бічні целли іноді не мали передньої стіни і залишалися відкритими, утворюючи як би крила – анти. У храмі Юпітера Капітолійського в Римі (509 р. до PX), три целли, фланкували антами.

Трехцелловий храм

Трехцелловий храм

Багато етруських храмів мали три целли (святилища), центральна – найзначніша і найбільша. Цей тип храму відображав характерне для етруського культу виділення тріади богів: Юпітер, Юнона і Мінерва. Перед целлами перебував пронаос з колонами. Дерев’яні архітрави, представлені тут, є типово етруськими. Вони містилися один на інший, утворюючи антаблемент.

Висота храмів

Висота храмів

Храми завжди мали високий подіум з тесаного каменю. Фронтон був невисокий і виступав над колонами як карниз. Етруські колони нагадують пізні тосканські: у них є база, стовбур без каннелюр і майже дорична капітель.

Декор храмів

Декор храмів

Храми були щедро декоровані розписаною теракотою, яка також служила захистом для дерев’яних частин. По боках даху знаходилися антефікси, над фронтоном – статуї. Цей римський храм коринфського ордера імітує етрусські приклади.

Клинчаті арки

Клинчаті арки

Етруски, на відміну від греків, любили використовувати клинчаті арки в міських воротах, мостах та інших громадських спорудах. Можливо, вони були першими, хто використовував цю арку, хоча це могли бути і римляни, які її розробили приблизно в той же час.

Стрілчасті арки

Стрілчасті арки

Етруски використовували стрілчасті арки, зроблені так само, як хибне склепіння. Горизонтальні ряди кам’яної кладки виступали один над іншим і сформували арку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *