Статті

Фасади будинків перпендикулярного стилю

Опубліковано: Жовтень 19, 2013 178

Основною рисою перпендикулярної готики стало переважання прямих ліній, як горизонтальних, так і вертикальних. Вікна і поверхні стін часто розділені кам’яним різьбленням на ряди прямокутних панелей. Стало популярним спорудження невеликих капел у палацах, абатствах, університетах. Перпендикулярний стиль не схожий на який-небудь європейський архітектурний стиль та й став завершальним етапом розвитку готики, яка в інших країнах до цього часу вже переживала свій занепад або замінилася ренесансною архітектурою.

Капела Кінгз-Коледж. Кембридж (1446-1515 рр..)

Капела Кінгз-Коледж. Кембридж (1446-1515 рр..)

Будівництво капели було розпочато в 1446 р., але через війни Червоної та Білої троянди закінчилося лише в 1515-му р. Як і каплиця св. Стефана у Вестмінстері, ця будівля побудована за образом Сент-Шапель в Парижі, з великими вітражами, які фактично замінили стіну.

Фіал

Фіал

Фіал – декоративне завершення пінаклів, щипців, контрфорсів у вигляді фігурного шпиля.

Пазуха арки

Пазуха арки

Трикутний простір над аркою, часто прикрашений різьбленням.

Арка з чотирма центрами. Йелвертофт

Арка з чотирма центрами. Йелвертофт

Крім прямокутних панелей стіни і прямих середників вікна, вікно північного приділу церкви Йелвертофт в Нортгемптоншире має чотирьохцентрову арку. Для того щоб її накреслити, потрібно провести чотири окружності, звідси і її назва.

Різьблена панель. Йорк-Мінстер

Різьблена панель. Йорк-Мінстер

Це вікно галереї хорів з прямими середниками і ажурною різьбою нагадує панель. Тільки центральна частина з п’яти членувань вікна закінчується прямокутником з орнаментом. У більш пізніх будівлях (наприклад, в капелі Генріха VII у Вестмінстерському абатстві і капелі Кінгз-Коледж в Кембріджі), прямокутні завершення використовувалася більш послідовно.

Контрфорси

Контрфорси

Під час перпендикулярної готики контрфорси не зазнали значних змін, але в другій половині XV ст. вони оздоблювалися різьбленими панелями прямокутного стилю.

Парапет

Парапет

Для перпендикулярної готики характерні дахи з парапетами, які часто оздоблювалися декоративними отвори і маскували верхню лінію даху. Такі парапети часто використовували і в архітектурі веж.

Дверний отвір

Дверний отвір

Дверний отвір майже завжди неглибокий і утворює у верхній частині квадрат, добре видно пазухи арок, прикрашені різьбленням. Колони – маленькі, і в косяку зазвичай зроблена лише одна глибока борозна, яка заповнена різьбленням.

Стіни з зубцями

Стіни з зубцями

Два типи стін зображені на малюнку. Вони відрізняються розташуванням плінтусів. Виступи стіни називають зубцями, прорізи – амбразурами. Використання східного візерунка характерно для перпендикулярної готики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *