Статті

Франція: готичні житлові будинки і замки

Опубліковано: Жовтень 18, 2013 269

У Франції готичного періоду було побудовано безліч укріплених міст, замків, житлових будинків і адміністративних будівель, значне число яких збереглося до наших днів. У цих будівлях форми зазвичай були дуже конструктивні. Декор і в церквах, і в житлових будинках був однаковий: прикрашалися вікна, контрфорси. На відміну від церков, все ж таки, особлива увага приділялася сходовим клітинам, які часто робилися виступаючими з фасаду і формували головний вхід будівлі. По сходах можна було потрапити в різноманітні приміщення. На відміну від Англії, в середньовічній Франції головний зал не був центром будинку.

Склепіння Ратуша. Дре (почата в 1516 р.)

Склепіння Ратуша. Дре (почата в 1516 р.)

Ця будівля – пізній приклад французької готики, з особливо складним пристроєм. Склепіння верхнього поверху вище, ніж склепіння в підстави.

Міський фасад

Міський фасад

Три поверхи цього житлового міського будинку виходять на фасад двома рядами вікон і відкритою аркадою. Додаткову горизонталь становить скульптурний поясок кладки.

Декор вікон

Декор вікон

Вікна цього будинку XVI ст. в Бове оформлені дуже схоже з церковними, але розташовані групою, щоб краще освітлювати кімнати які знаходяться за ними. Таке розташування вікон посилює горизонтальні членування фасаду.

Декор входу. Герцогський палац. Нанси (1502-1544 рр..)

Декор входу. Герцогський палац. Нанси (1502-1544 рр..)

Вхід у Герцогський палац з боку вулиці прикрашений в стилі палаючої готики, хоча тут використані й інші елементи, а також натуралістичні прикраси у вигляді листя. Верхній поверх прикрашений орнаментом у вигляді черепашок, пілястрами і панелями з портретами.

Громадські будівлі: палац Юстиції. Руан

Громадські будівлі: палац Юстиції. Руан

Зовнішнє планування будівлі в стилі палаючої готики, як і інших будівель цього періоду, не відповідає конструктивним особливостям внутрішніх частин. Зовнішня ефектність будівлі досягається за рахунок стандартного декору.

Сходи в житловому будинку. Будинок Жака Кера. Бурж

Сходи в житловому будинку. Будинок Жака Кера. Бурж

Важливість головних сходів добре видна на прикладі цього міського будинку: сходова клітка у формі восьмикутної вежі, з прикрасами на кожному поверсі, виступає тут у внутрішній дворик навпроти воріт.

Замок Шато-де-Кулен

Замок Шато-де-Кулен

Як і в будинку Жака Кера, тут є домінуюча вежа. По кутах будівлі розташовані круглі башточки – спадщина фортифікаційної архітектури, в яких до цього часу вже не було практичної потреби.

Замок Шато-де-Меен (кінець XVI ст.)

Замок Шато-де-Меен (кінець XVI ст.)

На реконструкції замку недалеко від Буржа, видно численні круглі вежі, характерні для пізніх французьких замків, які не мали окремої укріпленої центральної частини. Прикрашений замок гостроверхими бельведерами з конічним дахом та вікнами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *