Статті

Франція: промениста і палюча готика

Опубліковано: Жовтень 18, 2013 156

Рання готика у Франції змінилася променистою (середина XIII ст.) а потім палаючою (до XVI ст.). Обидва періоди отримали свою назву за характером декору та різьблення у вигляді променів та язиків полум’я. Зміни в цей час в основному стосувалися декоративних, а не конструктивних аспектів. Будинки досягли більшої висоти – до 48 м, наприклад у соборі Бове, стіни робилися все більш легкими, арочні отвори збільшувалися, дедалі більше використовувалися вітражі. У палаючій готиці, яка з’явилася в кінці XIV ст. і розповсюдженій до кінця XVI ст., до цих рис додався рясний декор. Зміни торкнулося в першу чергу зовнішнього вигляду будівель, хоча деякі деталі інтер’єрів також відійшли від колишньої простоти.

Перехідний стиль різьблення. Собор Сент-Уан. Руан

Перехідний стиль різьблення. Собор Сент-Уан. Руан

Західне вікно з схожою на полум’я зовнішньою ажурною різьбою, демонструє перехід від променистого до палаючого стилю.

Палаючий стиль. собор Труа

Палаючий стиль. собор Труа

Західний фасад собору в Труа, який відноситься до XVI ст. – яскравий приклад палаючої готики з архітектурним декором, який нагадує язики полум’я.

Глуха аркада. Собор. Бове

Глуха аркада. Собор. Бове

Кожна деталь порталу трансепта собору в Бове прикрашена, причому тут використане «сліпе» ажурне різьблення, в якому проміжки між кам’яним візерунком заповнені не склом, а каменем.

Башта. Собор Сент-Уан. Руан

Башта. Собор Сент-Уан. Руан

Башта розташовувалася над середохресттям і служила для освітлення внутрішніх приміщень церкви. У даному випадку, крім ажурних вікон і «сліпої» ажурної роботи, тут зустрічаються відкриті проміжки між візерунком.

Вікна. Собор у Шартрі

Вікна. Собор у Шартрі

Ажурне різьблення цього вікна впорядковане і складається з геометричних форм. Для променистої готики є характерним підкреслення стрункості і вертикальних ліній вікон і оточуючого їх кам’яного різьблення.

Промениста готика. Собор у Сент-Уан. Руан

Промениста готика. Собор у Сент-Уан. Руан

Один з величних пам’ятників променистої готики – собор у Руані. Він спрямований у небо. Тут багато вітражів, а вікна прикрашені типовим променистим ажурним різьбленням.

Палюча готика

Палюча готика

На цьому прикладі добре видно текучі, схожі на язики полум’я лінії і витончене обрамлення, яке характерне для палаючого стилю. З їх допомогою виконувалися дуже ефектні композиції, але в цьому стилі немає цілісності променистої готики.

Хори церкви Св. Магдалини. Труа

Хори церкви Св. Магдалини. Труа

Рідкісний для Франції приклад хорів, перекритих хрестовим склепінням. Такі хори відокремлюють неф від капели, одночасно утворюючи галерею для музикантів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *