Статті

Франція: рання готика

Опубліковано: Жовтень 17, 2013 274

Усі найважливіші елементи готики: стрілчасті арки, нервюрні склепіння і аркбутани – зустрічалися вже в романських будівлях. Широке використання всіх цих елементів у Франції в XII ст. призвело до виникнення стилю, що домінував в європейській архітектурі протягом 350 років. Для нього характерні будівлі з підкресленими вертикалями, полегшеними стінами, добре освітлені через великі вікна, засклені дорогим кольоровим склом. У міру еволюції стилю, ці риси також отримували все більший і більший розвиток. Скульптурні прикраси ранньої готики дотримувалися пізніх романських форм, але до XIII ст. готичний стиль повністю звільнився від цього впливу як у формах, так і в деталях прикрас.

Нервюрне склепіння

Нервюрне склепіння

У нервюрних склепіннях, таких як це склепіння XIII ст., дерево використовувалося лише для ребер, а саме склепіння було кам’яним, що прискорювало будівництво.

Західний фасад. Собор у Шартрі

Західний фасад. Собор у Шартрі

На цьому фасаді видно три портала, що відповідали нефам, кругле вікно-троянда і дві вежі. Така композиція типова для готичного порталу.

Стрілчасті арки. Абатство Понтіньї

Стрілчасті арки. Абатство Понтіньї

У соборі абатства переважають стрілчасті арки. Їх форма підкреслює устремління вгору готичних соборів. Їх можна було використовувати як в квадратних, так і в прямокутних прольотах, що істотно збільшувало можливості планування.

План собору Нотр-Дам. Париж

План собору Нотр-Дам. Париж

На плані собору Нотр-Дам видно схему нервюрного склепіння, яке перекриває прольоти різноманітної форми і утворює єдиний об’єм.

Вид прольоту. Нотр-Дам

Вид прольоту. Нотр-Дам

Колони в підставі нефа все ще масивні по всій висоті і мають однакову по всій довжині товщину. Вище розташовані пучки колон більш струнких пропорцій.
Контрфорс з нішею.

Собор. Руан

Собор. Руан

У міру розвитку готичного стилю, прикраси контрфорсів ставали все більш екстравагантними. Верхня частина цього контрфорса прикрашена нішею із загостреною башточкою і скульптурою.

Аркбутан. Собор. Шартр

Аркбутан. Собор. Шартр

Аркбутан передає розпір склепіння на контрфорс, що давало змогу розвантажити стіну.

Різьблений декор. Собор у Байє

Різьблений декор. Собор у Байє

Це вікно прикрашене тонким кам’яним різьбленням у вигляді перехрещених стрілчастих арок, які спираються на тонкі колонки та ув’язнених у велику напівкруглу арку.

Вікно. Сен-Мартен, Париж

Вікно. Сен-Мартен, Париж

Ранні готичні вікна не відрізняються великою кількістю прикрас і являють собою вузький отвір в стіні з арочним завершенням. Пізніше з’явилися різьблені ажурні вікна.

Вікно-троянда. Шартр

Вікно-троянда. Шартр

Звичайний елемент західного фасаду і трансепта французьких кафедральних соборів. Названо «трояндою» за схожість з квіткою і круглу форму.

Капітелі

Капітелі

Ці капітелі з Реймса недалеко відійшли від класичних зразків. Однак на відміну від останніх прикраси кожної колони індивідуальні, і листя зображена більш реалістично.

Західний фасад

Західний фасад

Західний фасад Нотр-Дам, побудований на початку XIII ст., мприймається більш цілісним і єдиним, ніж фасад собору в Шартрі. У цей час прикраси стали багатшими й з’явилася ажурна робота.

Коментарі

  • Верон-Макарон

    Чудесна стаття та малюнки.Щиро дякую за чудову інформацію. Я дізналася багато нового!Слава Україні!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *