Статті

Французький романський стиль: вплив паломників

Опубліковано: Жовтень 11, 2013 190

Паломники подорожували по всьому континенту і сприяли поширенню нових архітектурних стилів. Планування церков також враховувало велику кількість паломників. Протяжні нави, просторий трансепт, наскрізний обхід – характерні риси французьких церков. Апсида часто оточувалася капеллами і галереєю. Крита галерея йшла по периметру апсиди, відкриваючи доступ до капел. Капели були прибудовані і до східних сторін трансепта. Ці нововведення дозволяли відокремити духовенство від пастви і відокремити головний вівтар від капел, присвячених святим.

План церкви Св. Павла. Ісуар

План церкви Св. Павла. Ісуар

Східна частина церкви добре розроблена. Капели, прибудовані до апсиди і трансепту, різної величини. Такий план був поширений по всій Франції, але так і залишився французьким явищем і рідко використовувався в решті Європи.

Вежі. Іссуар

Вежі. Іссуар

Вежі будували на західному фасаді, а також над центральним перетином нефа і трансепта і над північним і південним рукавами хреста. У церкві Св. Павла квадратна башта розташована на західному фасаді і більш висока – над средхресттям.

Однонефні церкви. Прованс

Однонефні церкви. Прованс

Прованські церкви прості. Вони в основному однонефні, з однією апсидою. Перекриття – циліндричні і півциркульні склепіння, над средхресттям – купол.

Циліндричні склепіння. Іссуар

Циліндричні склепіння. Іссуар

Циліндричне склепіння-найпростіша форма склепіння з напівкруглим перетином. Як показано тут на поперечному розрізі, склепіння центрального нефа спирається на бічні, які знімають розпір склепіння центрального нефа.

Аркатурних пояс. Фонтевро

Аркатурних пояс. Фонтевро

Існувало безліч варіантів прикраси зовнішнього вигляду будівлі. Найбільш характерним були аркатурні фризи-напівкруглі арки, накладені на стіну.

Стрільчата арка. Фонтевро

Стрільчата арка. Фонтевро

Стрілчаста арка вважається характерною рисою пізнішого готичного стилю, але вони зрідка зустрічаються і в романському. Ці арки лише віщували прийшовший згодом архітектурний стиль і завжди були сусідами з традиційними закругленими арками.

Декор фасаду

Декор фасаду

Скульптура широко використовувалася для прикраси фасадів романських церков. Паралельно зі скульптурою придбав популярність і більш суворий геометричний орнамент, котрий не порушував площини стін.

Аркади церкви Св. Трійці. Кан

Аркади церкви Св. Трійці. Кан

Стіна, що відокремлює центральний неф від бокових, розділена аркадами, що спираються на колони. Стовбури колон піднімаються у всю висоту храму і служать опорою для склепіння. Чіткий ритм аркад надає мужні пропорції і сувору благородність інтер’єру. Над аркадами йде вузький трифорій, (галерея, розташована в товщі стіни). Верхній ряд вікон висвітлює неф.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *