Статті

Французький романський стиль: зародження

Опубліковано: Жовтень 11, 2013 604

Термін «романський» з’явився в XIX столітті і відноситься до архітектури XI і XII ст., коли виникла відносно цілісна загальноєвропейська художня система. Головними рисами стилю стали циліндричні склепіння і прагнення перекрити ними величезні простори – навичка, яка втратилась разом з древніми римлянами. Це стало можливим з появою в Англії в 1200-х рр.. нервюрного склепыння і його розповсюдженням в Нормандії і континентальній Європі на початку XIII ст. Існував ряд місцевих шкіл у феодальній Франції, які використовували характерні романські риси: круглі арки, склепіння, велику кількість декору.Особливе явище в архітектурі Франції – паломницькі церкви. Чотири основних шляхи пілігримів, які йшли через Францію в іспанський монастир Сантьяго-де-Компостела, відзначали чотири великих собори: Сен-Мартен в Турі, Сен-Марсиаль у Ліможі, Сент-Фуа в Конке і Сен-Сернен в Тулузі.

План. Сен-Сернен. Тулуза

План. Сен-Сернен. Тулуза

Ця церква розташована на одному з головних шляхів пілігримів і побудована в кінці XI ст. Вона витягнута в плані, має п’ять нефів, центральний неф значно ширший бічних, широкий трансепт з бічними проходами, чотирма капеллами з східного боку і апсидою з п’ятьма капеллами.

Орнамент порталу церкви Сен-Трохим. Арль

Орнамент порталу церкви Сен-Трохим. Арль

Портал цієї церкви-один з найславетніших в Провансі. Він багато прикрашений скульптурою. Тут і гротескні маски, і фантастичні створення, і фігури людей.

Капели. Сен-Сернен

Капели. Сен-Сернен

Капели – невеликі прибудови на честь святих, які примикали до апсиди (напівкругла або багатокутна частина вівтаря) і трансепту. Вони надавали будівлі незвичайний профіль.

Галереї. Сен-Сернен

Галереї. Сен-Сернен

З галерей, розташованих над бічними нефами, можна було спостерігати службу. Вони створювали наскрізний обхід собору. Такі галереї характерні для соборів, що мають великий прихід або розташованих на шляхах паломництва.

Пілястри. Сен-Мену

Пілястри. Сен-Мену

Використання перекрученого класичного ордера стало характерною рисою провінційного романського стилю. Так в Бургундії XI в. інтерпретація місцевими майстрами класичних мотивів призвела до створення власного стилю.

Мозаїчні прикраси. Нотр-Дам-де-Пюї

Мозаїчні прикраси. Нотр-Дам-де-Пюї

Мозаїчні прикраси зазвичай асоціюються з італійською архітектурою, але їх можна зустріти і у Франції, в тих місцевостях, де видобувають різнокольоровий камінь. Мозаїчні прикраси зазвичай виконані у вигляді геометричного орнаменту, в даному випадку такий орнамент розташований під навісами даху і на стінах між пілястрами і арками, біля вікон.

Вінець капел, Сен-Мену

Вінець капел, Сен-Мену

Вінець капел – вівтарна частина з круглою або багатогранною апсидою з капеллами і оточеною критою галереєю. На ілюстрації видно центральне святилище, оточене критою галереєю.

Грецький хрест в плані. Сен-Фрон. Періге

Грецький хрест в плані. Сен-Фрон. Періге

У XII ст. часто будували церкви у вигляді грецького хреста в плані. Рукава нефа і трансепт, перетинаючись, утворюють рівні кінці хреста з куполами. Напівкруглі капели з східного боку присвячені різним святим.

Західний фасад церкви Св. Трійці. Кан

Західний фасад церкви Св. Трійці. Кан

Західні фасади церков Нормандії XII століття були суворими і простими. Квадратні вежі розташовувалися симетрично по бічних сторонах фасаду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *