Статті

Грип: симптоми, різниця між грипом та ГРВІ, ускладнення та лікування

Опубліковано: Січень 27, 2016 813

8caf78cbed9c4cfa8cadc4253cac0ebc_XLГрип – це вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Як відрізнити грип від ГРВІ?

imageresizerЯкщо ви навчитеся відрізняти ГРВІ від грипу, ви завжди будете тримати ситуацію під контролем і убережете себе від серйозних проблем зі здоров’ям.

ГРВІ – це ряд гострих вірусних захворювань дихальних шляхів, викликаних різними вірусами. Грип – це ГРВІ, викликане вірусом грипу.

Різниця між грипом та ГРВІ полягає у наступному:

 • Початок захворюванняпри ГРВІ – поступовий, при грипі – завжди бурхливий, можна вказати навіть час, коли ви відчули, що хворі.
 • Лихоманка.Застуда характеризується незначним підвищенням температури тіла (рідко вище 38,5°С). Різке наростання лихоманки протягом кількох годин до 39-40°С та збереження її протягом 3-4 днів притаманне грипу.
 • Симптоми інтоксикації.Якщо у вас збережена працездатність і практично немає симптомів інтоксикації: ознобу, рясного потовиділення, сильного головного білю в лобово-скроневій області, білю при русі очних яблук, світлобоязні, запаморочення, ломоти в м’язах і суглобах – це, швидше за все, не грип.
 • Нежить і закладеність носа– візитна картка ГРВІ. При грипі зазвичай не буває сильного нежитю. Для нього більш характерна невелика закладеність носа з другого дня хвороби.
 • Біль і почервоніння горла майже завжди супроводжують застуду і не завжди грип.
 • Кашель, відчуття дискомфорту в грудях у випадку ГРВІ виявляються з самого початку захворювання і носять слабо або помірно виражений характер. При грипі зазвичай виникає болісний кашель і біль за грудиною по ходу трахеї на 2-у добу хвороби.
 • Чхання часто зустрічається при застуді і рідко при грипі.
 • Почервоніння очейпри ГРВІ буває рідко (частіше при нашаруванні мікробної інфекції) і досить часто при грипі.
 • Підвищена стомлюваність, слабкість, головний біль, дратівливість, безсоння можуть зберігатися протягом 2-3 тижнів після грипу і практично відсутні після ГРВІ.

Основна симптоматика грипу:

 • температура від 38 градусів і вище, яка тримається мінімум 5 днів;
 • досить сильний озноб або гарячковий стан, в якому вас «кидає» то в жар, то в холод;
 • сильний головний біль;
 • можлива світлобоязнь, вона пояснюється тим, що піднімається тиск і стає боляче дивитися на яскраві джерела світла або поверхні, що добре відбивають світло;
 • можлива задишка;
 • ломота в м’язах та суглобах;
 • слабкість;
 • втрата апетиту, можливо, нудота;
 • дряпаючий біль у горлі, що потім переходить у сухий кашель;
 • нежить.

Важливо розуміти, що далеко не всі перелічені симптоми грипу проявляються одночасно. Наприклад, задишки та боязні світла може не бути, але буде спостерігатися сильна слабкість і швидка стомлюваність. Багато ще залежить і від того, в якій формі – легкій, середньо тяжкій або важкій – протікає грип.

Ускладнення після грипу

60803Часом не так страшна сама хвороба, як ускладнення, що виникають після неї, так як наслідки ускладнень після грипу можуть бути вкрай негативними для організму. Послужити поштовхом до виникнення ускладнень можуть стати:

 • не до кінця вилікуване захворювання і пов’язане з цим придушення імунітету;
 • невитриманий повний термін медикаментозної терапії, так, наприклад, при грипі рекомендовано вживання антибіотиків та імуномодуляторів;
 • під час хвороби треба обов’язково дотримувати постільний режим, збалансовано харчуватися і пити багато рідини;
 • ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся перенести захворювання на ногах.

Які ускладнення можуть виникнути?

Найпоширеніші ускладнення, що виникають після грипу, – пов’язані з дихальними шляхами. Найнебезпечніше з них – легенева пневмонія. Зазвичай при пневмонії спостерігається повторне підвищення температури до 38-39°С, біль в легенях, кашель. Діагноз «пневмонія» може поставити тільки лікар. Менш небезпечними, але також неприємними ускладненнями можуть стати риніти, синусити, отити, трахеїти, багато з яких переходять у хронічну стадію.

Також нерідко виникають ураження нервової системи, у тому числі запалення головного і спинного мозку, серед яких виділяють арахноїдит, менінгіт і енцефаліт. Арахноїдит, або запалення павутинної оболонки мозку – найпоширеніше з подібних ускладнень грипу. Характеризується запамороченням, появою «мушок», нудотою.

Як лікувати грип?

kazanpharmacologyЛікування грипу має відбуватись під контролем кваліфікованого спеціаліста. Призначення дієвих препаратів може здійснювати лише лікар, ознайомившись з особливостями захворювання у конкретного пацієнта.

Для ефективного лікування лікар може призначити пацієнту противірусні або протигрипозні препарати. Перші ефективні у відношенні до більшості гострих респіраторно-вірусних інфекцій, в тому числі і до грипу, а другі борються з грипом, але рідко справляються з іншими видами ГРВІ.

Антибіотики не є засобом першої допомоги при грипі, оскільки це захворювання вірусної, а не бактеріальної природи. Самовільне вживання антибіотиків під час грипу може бути небезпечним через те, що одужанню вони не сприяють, а у разі подальшого бактеріального ураження ослабленого організму можуть виявитися неефективними (якщо виникне бактеріальна резистентність). Лікар може призначити антибіотики, якщо впевнений в тому, що на тлі грипу виникли ускладнення (бронхіт або пневмонія) бактеріальної природи.

Медикаментозне лікування буде більш ефективним, якщо паралельно з ним дотримуватися постільного режиму, приймати вітамін С, споживати рясне пиття, зволоження та провітрювання повітря в приміщенні, де знаходиться хворий.

Лікування захворювання найчастіше відбувається амбулаторно, також в умови лікарняного стаціонару поміщають хворих з високими ризиками розвитку ускладнень.

Читайте ще:

Народні методи лікування ГРВІ та грипу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *