Статті

Храм: форми та елементи

Опубліковано: Вересень 9, 2013 187

Основний тип храму було вироблено в VII ст. до P. X. і довгий час проіснував майже без змін найважливіших його частин – перистіля, портика, пронаоса, наоса і опістодома. Грецька архітектура опиралася на математику, зокрема на систему іонійського філософа Піфагора (580-500 рр.. до P.X), для якого числа були вираженням мови, що зв’язує людей і богів. Греки відчували, що досконалі пропорції – вираз досконалої краси і врівноваженої гармонії храму. Основою пропорційності всіх частин будівлі був модуль – вихідна міра, в якості якої використовувався діаметр або половина діаметра колони біля основи.

Диптер

Диптер

Диптер – це храм, оточений з усіх боків двома рядами колон.

Фронтон

Фронтон

Фронтон – це трикутне завершення торцевої частини будівлі. Найчастіше він розташовується над портиком. Фронтон обмежений внизу карнизом антаблемента і похилими краями даху з боків. Внутрішнє поле фронтону називається тимпан.

Псевдодиптер

Псевдодиптер

Псевдодиптер – це диптер, в якому вилучено внутрішній ряд колон. Він відноситься до більш пізнього часу і став особливо популярним близько II ст. до P. X. і, як повідомляє Вітрувій, був вперше застосований архітектором Гермогеном.

План храму

План храму

Грецькі храми майже завжди були прямокутної форми, оточені колонадою, іменованої птерон, або перистиль, також периптер. Саме святилище знаходилося за колонадою і складалося з трьох частин: пронаос, наос або целла. Позаду целли розташовувалися адітон і опистодом

Інтер'єр храму

Інтер’єр храму

Інтер’єр храму, швидше за все, був набагато менш хитромудрим, ніж екстер’єр. Доступ туди був дозволений тільки духовенству і привілейованим персонам, в той час як віруючі, швидше за все, збиралися навколо будівлі.

Портик

Портик

Портик – це вхід до храму. Храми класифікувалися за числом колон на торцевому фасаді. Наприклад, тетрастіль (4 колони), гексастіль (6 колон), декастіль (10 колон).

Целла

Целла

Целла, або наос – місце, де стояла статую божества. Вона могла бути обсипана подарунками, як, ймовірно, і пронаос. Розташований за целлой опистодом був іноді закритий бронзовими воротами і служив для зберігання храмового начиння і приношень.

Анти

Анти

Вхід у храм зазвичай обрамлявся виступами стін, торці яких закінчувалися пілястрами і називалися анти. Між антами часто розташовувалися дві колони. Такий тип храму називався храм в антах.

Простиль

Простиль

Простиль – ускладнений тип храму в антах, у якого на фасаді перед антами розташовувався ряд колон. Якщо колонади йшли по обох торцевих фасадах, то такий тип храму називався амфипростиль.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *