Статті

Храми: розташування й інтер’єр

Опубліковано: Серпень 29, 2013 131

Плани індійських храмів завжди ретельно вивірялися. Вважалося, що правильні пропорції будівлі знаходяться в гармонії з Всесвітом і можуть привнести порядок в суспільство. Храми були орієнтовані зі сходу на захід, на сонце, яке сходить і заходить, їх пристрій грунтувався на геометричній діаграмі. Спочатку всі храми складалися з простого святилища, часто з окремо розташованим портиком з колонадою. З часом святилища ставали все більш пишними, їх вежі ставали все вище, а портик перетворився на зал, з’єднаний зі святилищем. Храми на півночі, півдні та в центрі Індії стали розрізнятися у V-VII ст., Давши початок трьом основним типам.

Гарбхагріхі і мандап

Гарбхагріхі і мандап

Свята святих індуїстських храмів була арбхагріха (кімната-лоно), де розташовувалося зображення божества. Іноді між святилищем і мантапамом було проміжне приміщення – антарала.

Вежі й дахи

Вежі й дахи

Над гарбхагріхой зовні височіла вежа – ішюсара. Дах мантапам був нижче і, зазвичай, пірамідальної форми. Мантапам, показана на малюнку справа, має дах, характерну для Орісси, для індоарійського типу параболічних обрисів з Амалакі нагорі.

Колони

Колони

Стиль колон і стовпів, використавши шихся в інтер’єрах індійських храмів, головним чином у мантапамах, розвивався поступово, протягом сотень років. Даний приклад відноситься до XVII ст., Коли різьблення стало вкрай багатим і різноманітним, з улюбленими дравідіческой каплевидними висячими прикрасами капітелі.

Індоарійський стиль

Індоарійський стиль

У Оріссі збереглася характерна група храмів X і XI ст. Вони слідували північній традиції, з параболічною шикхара і Амалакі – приплюснутим кільцем зразок плоду амалакі.

Прикраса портиків і Мандапам

Прикраса портиків і Мандапам

На відміну від простих гарбхагріх, храмові портики і мантапами були дуже багато прикрашені. Колони з рельєфами, що зображують богів і небесних істот.

Стиль Хойсала

Стиль Хойсала

Хоча три головних стилі переважали у храмовій архітектурі, існували і місцеві стилі, які одержували свою назву по імені правлячої династії. Одним з них був стиль Хойсала, по імені династії Хойсала. З часом стилі стали розрізнятися не тільки по ішкхарам, але і по композиції, будівельним прийомам і декору.

Куполи Мандапам

Куполи Мандапам

Центральна частина мантапам часто була перекрита куполом, який прикрашався багатим різьбленням. Характерним прикладом може служити представлений на крайньому правому малюнку джайнскій храм в Абу.

Групи Мандапам

Групи Мандапам

У складніших планах храмів кілька мантапам розташовувалися уздовж головної осі. Кожен з цих залів використовувався для спеціальних цілей, наприклад для танців, трапез або підношень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *