Статті

Храми, вирубані з каменю

Опубліковано: Серпень 21, 2013 129

До VI ст. склалася просторова структура середньовічного храму. Вона була характерна і для брахманських, і для джайнських, і для буддійських храмів. Ядро храму становить святилище в формі куба з внутрішнім приміщенням гарбхагріха для статуї божества. Над ним височіє баштова пірамідальна надбудова – шикхара. Зал для тих, хто молиться – мантапам примикає до святилища. Вхід у мантапам оформлює портик. Форма шикхара визначала основні типи храмів. Двома головними були дравідійський (від стародавніх поселенців Індії – дравідів), поширений на півдні Індії, і індоарійський, характерний для Північної Індії. Третій тип, чалукійський, являв собою суміш двох попередніх і був поширений у Центральній Індії.

Ратхи

Ратхи

Принципи архітектури дравідійського типу були закладені в храмах Махабаліпурама, у VII ст. Монолітні храми – ратхи (буквально – колісниця воїна, або візок для процесій) були висічені з валунів.

Форми дравідійських шикхара

Форми дравідійських шикхара

Для храмів Південної Індії дравідійського типу характерна шикхара що височіє над святилищем у вигляді ступінчастою піраміди, завершеною багатогранним куполом.

План дравідійського храму

План дравідійського храму

У плані дравідійські храми залишалися простими. Вони складалися з одного квадратного приміщення з колонами.

Колона з левами в Мамаллапурамі (VII ст.)

Колона з левами в Мамаллапурамі (VII ст.)

Ця дравідійська різьблена колона типова для Мамаллапурами. У підставу колони вкомпонована фігура сидячого лева – це символ правлячої в той час династії Паллавов. Поверх подушки розташовані розкритий лотос і широка тонка абака.

Печера Індра Сабха в Еллорі (IX ст.).

Печера Індра Сабха в Еллорі (IX ст.).

Пластичне оздоблення храмів у Еллорі дуже різноманітно і багато. Храми близькі до дравідійського типу. Самий витончений з них – печерний храм Сабха, показаний на малюнку зліва. Колони прикрашені різьбленням у вигляді листя, що нагадує грецький акант.

Скульптура Вішну

Скульптура Вішну

Скульптура Вішну, одного з найбільш шанованих божеств, зазвичай є в кожному Брахманському храмі. Тут, в одному з найбільш ранніх дравідійських храмах у Бадами, Вішну зображений що сидить на п’ятиглавому змії.

Храм Кайласанатха в Еллорі (VIII ст.)

Храм Кайласанатха в Еллорі (VIII ст.)

Цей храм, висічений з каменю, демонструє вже цілком сформовану композицію храмів дравідійського типу. Це один з найдосконаліших храмів свого часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *