Статті

Імперія Северів

Опубліковано: Вересень 15, 2013 132

У величезній імперії Северів (193-305) розроблялися нові архітектурні типи і стилі. Римляни принесли свої традиції в провінцію, але вони змінилися відповідно з місцевою будівельною практикою. За межами Риму бетон використовувався рідко, це обмежувало можливості. Купол мавзолею Діоклетіана в Спліті, наприклад, був повністю викладений з цегли, що обмежувало його розміри. У провінції камінь продовжував використовуватися ще довго після того, як його перестали застосовувати у Римі. Свобода у використанні класичних ордерів була характерна і для провінцій, що давало можливість створювати нові архітектурні форми.

Храм Вести в Баальбеку (III ст.)

Храм Вести в Баальбеку (III ст.)

Чотириколонний портик заступав круглу целлу, надаючи центричному храму улюблену римлянами фронтальну осьову орієнтацію. Раскреповка подіуму й антаблемента, який підтримували коринфські колони, створювала майже барочну пластичність.

Ніші. Святилище в Баальбеку

Ніші. Святилище в Баальбеку

Стіни пропілей, екседр, храму розчленовані двома ярусами ніш і едікул, заповнених скульптурою.

Храм Вакха. Баальбек (II ст.)

Храм Вакха. Баальбек (II ст.)

Це один з небагатьох гарно збережених храмів ансамблю в Баальбеку (нині Ліван). Храм типово римський, з глибоким портиком і великою целлою на високому подїю. Але його висота швидше елліністична.

Декор інтер'єру храму Вакха

Декор інтер’єру храму Вакха

Багатий інтер’єр храму Вакхи – один з небагатьох гарно збережених до нашого часу. Його вапнякові стіни прикрашені класичним орнаментом і ордером, що піднімається у всю висоту будівлі. Між колонами – ніші, одні з фронтоним завершенням, інші – круглі.

План святилища в Баальбеку

План святилища в Баальбеку

Святилище побудовано на місці більш раннього храму. У прямокутному дворі розташовувався храм Юпітера, поруч – Вакхи. У прямокутний двір можна було потрапити, пройшовши шестикутний двір.

План палацу Діоклетіана

План палацу Діоклетіана

План палацу Діоклетіана схожий на римський військовий табір. Комплекс ділиться на частини двома вулицями, обрамленими портиками. У південній частині розміщувався палац з площею перед ним, мавзолей Діоклетіана, дві ротонди і храм Зевса.

Колони на кронштейнах. Палац Діоклетіана

Колони на кронштейнах. Палац Діоклетіана

Над входом у палац Діоклетіана (Спліт) розташована, можливо, найбільш рання на заході аркада, колони якої підтримують кронштейни. Більш ранні приклади подібних аркад можна зустріти в Сирії.

Арки. Палац Діоклетіана

Арки. Палац Діоклетіана

У дворі палацу Діоклетіана знаходяться колонади з коринфськими капітелями, перекриті арками. На фасаді палацу і на південному фасаді фортеці антаблемент вигинається за формою арочного прольоту, утворюючи так зване вікно Діоклетіана.

Архітектура фортеці. Палац Діоклетіана

Архітектура фортеці. Палац Діоклетіана

Вплив військової архітектури відчувається в палаці Діоклетіана. Це і його незвично товсті стіни і квадратні вежі на кожному розі, що захищали фортецю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *